Varování před ničivou tsunami v Bengálském zálivu plyne ze studie, kterou zveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature australský geolog Phil Cummins z Geoscience Australia.
„V první reakci jsem téhle studii odmítl uvěřit,“ přiznal přední americký seismolog Gerard Fryer. „Ale pak jsem si všiml, že jejím autorem je Phil Cummins, který předpověděl sumaterskou tsunami z roku 2004. Takže když teď něco říká, měli bychom mu pečlivě naslouchat.“
Cummins tvrdí, že Bengálský záliv je mnohem nebezpečnější místo, než se geologové a seismologové domnívali. Od jihu sem zasahuje mohutný zlom v horninách, na kterém se zrodilo ničivé sumaterské zemětřesení z 26. prosince 2004. Vědci byli přesvědčeni, že zlom probíhá pod souší a horniny se na něm stýkají tak, že tu nemůže dojít k prudkým zdvihům či poklesům. Cummins ale nashromáždil důkazy o tom, že se zlom nachází o 100 až 200 km dále na západ a probíhá pod mořským dnem.
Celá oblast zraje pro velké zemětřesení provázené obří vlnou tsunami. Na otevřeném moři by se mohla vlna zdvihnout do výšky tří metrů. Při nárazu na pobřeží by se vzedmula mnohonásobně výše. V přímém ohrožení se ocitá čtyřmilionové bangladéšské město Chittagong ležící přímo na pobřeží. Následky tsunami by mohla pocítit o metropole Dháka s 12 miliony obyvatel či indická Kalkata se 14 miliony obyvateli. Ohroženou oblast obývá asi 60 milionů lidí.
V historických pramenech našel Cummins svědectví, která jeho obavy potvrzují. Britský kapitán Edward Halsted při návštěvě ostrova Cheduba zaznamenal vyprávění domorodců, podle kterého v roce 1762 došlo v celé oblasti k zemětřesení, při kterém se některé oblasti zvedly až o sedm metrů.
„Moře několikrát s velkou silou zalilo pevninu. Pak ustoupilo a zanechalo na souši neuvěřitelné množství ryb,“ zapsal si do deníku Halsted a dodává, že podle vyprávění místních obyvatel se podobné katastrofy s odstupem několika staletí opakují.
Tehdejší tsunami mohla postihnout i stovky kilometrů vzdálenou Dháku, odkud se z té doby zachovaly zprávy o zničení stovek velkých lodí, které se potopily nebo byly vrženy na pobřeží, a „ztrátě mnoha životů“.
Cummins upozorňuje na fakt, že oblast Bengálského zálivu by měla být urychleně vybavena stejným výstražným systémem, jaký dnes střeží před tsunami pobřeží Sumatry.
„Vzhledem k současné politické situaci v celé oblasti nelze očekávat, že by indická či bangladéšská vláda podnikly potřebné kroky,“ prohlásil Fryer v rozhovoru pro Nature. „Nejsou připravené na katastrofu, při které bude půl milionu až milion mrtvých.“
Podobně je na tom i bangladéšská metropole Dháka.
Pramen: Nature, Wikipedia