Kvasary – jedny z nejmohutnějších objektů ve vesmíru - leží ve středech obrovských galaxií a tvoří je masivní černé díry obklopené plynem, který, před pádem do černé díry, rotuje čím dál rychleji a zahřívá se až září biliónkrát více než Slunce.
„Zjistili jsme, že plyn, který spirálovitě rotuje do černé díry, je tvořen čistým vodíkem a helium. Zatímco hvězdy a další materiál v okolí obrovské galaxie jsou silně kontaminovány jinými prvky jako je uhlík a kyslík,“ řekl postgraduální student Hai Fu.
Galaxie bohatá na plyn se srazí s obří galaxií a vznikne kvasar (počítačová simulace). Zdroj: Joshua Barnes (University of Hawaii)
Hai Fu a astronom Alan Stockton (University of Hawaii) se pokusili najít odpověď na otázku: „Odkud ten plyn pochází?“
Rozdíly ve složení ukazují, že se sem „čistý“ plyn dostal teprve nedávno a pochází z oblastí mimo galaxii, nejspíše z jiné galaxie, která se po srážce sloučila s obří galaxií. Fu a Stockton také pozorovali chaotickou distribuci rychle se pohybujících „oblastí“ relativně čistého vodíku a helia roztroušených kolem kvasaru. To naznačuje, že černé díry mohou nejen „polykat“, ale i „vylučovat“. Velká část „potravy“ se tak dostává do vzdáleností až několik tisíc světelných let, pravděpodobně díky energetickému výbuchu, který nastal před milióny let.
Fu a Stockton prováděli svůj výzkum na Havajské universitě a používali data z Hubble Space Teleskope a dalekohledů na Mauna Kea a Big Island (Havaj). Jejich práce byla publikovana 1. srpna v Astrophysical Journal Letters.
Institute for Astronomy https://www.ifa.hawaii.edu (University of Hawaii) se zabývá výzkumem galaxií, hvězd, planet, měsíců, planetek, Slunce a kosmologií. Rovněž jsou zapojeni do astronomického vzdělání, misí do vesmíru a do rozvoje a řízení observatoří na Haleakala a Mauna Kea. Havajská universita byla založena v roce 1907.
Zdroj: Spaceflight Now