Téměř 40 roků poté, co se člověka poprvé dotkl Měsíce (20. července 1969), se uskutečnil sen mnoha obyvatel této planety - fotografické záznamy Měsíce z misí Apollo jsou na Internetu přístupny nejen vědcům, ale i široké veřejnosti.
Arizonská státní univerzita (ASU - Arizona State University, Tempe) a Johnsonovo kosmické středisko (JSC - NASA"s Johnson Space Center, Houston) vytvořili nový digitální archiv snímků. Nyní již existuje možnost prohlédnout si některé originální filmy s vysokým rozlišením na adrese: https://apollo.sese.asu.edu.
Databáze snímků (Support Data) je seřazena podle jednotlivých misí Apollo 4 až Apollo 17. Po kliknutí na obrázek příslušné mise se dostanete do další databáze fotografií (Magazine), dělené podle typu snímků (kdy, kde a jak byly pořizovány).
Databáze snímků (Support Data) z úvodní tabulky (sloupec napravo) se můžete dostat i na seznam snímků (pdf nebo xls) s dalšími podrobnostmi o jejich pořízení.
Digitální skenování je natolik detailní, že odhalí i fotografické zrno. Archiv obsahuje originální snímky z filmů dovezených zpět na Zemi – snímky Měsíce pořízené z Apolla jak z oběžné dráhy tak i z měsíčního povrchu. Toto je první část projektu, který časem (zhruba během pěti let), umožní prohlédnout všechny měsíční fotografie z amerických misí Apollo v digitální podobě.
„Tento projekt plní mé dávné přání. Každému je dána šance vidět tuto jedinečnou sbírku snímků tak zřetelně, jak byly pořízeny,“ říká profesor geologie Mark Robinson (ASU"s School of Earth and Space Exploration, part of the College of Liberal Arts and Sciences), vedoucí projektu digitalizace.
Robinson je také vedoucím projektu (principal investigator) kamery LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) na sondě Lunar Reconnaissance Orbiter (NASA), jejíž start k Měsíci je naplánován na říjen 2008.
Důvod, proč byly originální snímky tak nedostupné, je jejich nenahraditelnost. V letech 1968 až 1972 NASA zveřejňovala pouze ne příliš kvalitní kopie, které jako jediné (mnohdy i kopie z kopií) byly dostupné i ve vědeckých knihovnách a výzkumných ústavech na celém světě. Originály, ke kterým neměli až na výjimky přístup ani „měsíční“ vědci, jsou uchovávány v JSC (Johnson Space Center) při nízkých teplotách – boxy s originálními filmy (-180C) jsou uloženy do další chladničky s teplotou +130C.
Díky projektu digitalizace se vracíme zpět o několik desetiletí k původním letům a prohlížíme si s nebývalým rozlišením detaily misí Apollo. Podle Robinsona to umožnil speciální snímač firmy Leica Geosystems, který na digitálních snímcích zobrazil až 16 000 odstínů šedi a rozlišení snímků je až 200 pixelů na mm. Na nejdetailnějších fotografiích z oběžné dráhy kolem Měsíce jsou viditelné i 1m balvany. Tomu odpovídá i velikost některých souborů – původní nezpracovaný snímek (12 cm2) má nyní 1,3 GB.
„To je víc než většina lidí potřebuje, i když to jejich prohlížeč i Internet zvládne,“ říká Robinson. Proto u některých snímků lze využít aplikaci Zoomify – uživatel si může (bez stažení) zvětšit jen část snímku a tu detailně prozkoumat v maximálním rozlišení. Snímky, u nichž lze tuto metodu využít, jsou umístěny v databázi Metric Preview. (Snímky s vysokým rozlišením až 6,5 m/pixel pořídilo Apollo 15 v červenci 1971. Kredit: NASA/Arizona State University).
"Tyto snímky mají velkou vědeckou hodnotu, přestože byly pořízeny před několika desetiletími,“ říká Robinson. A dodává: „Myslím si, že každému nabízí krásný pohled na malý kousek historie nedaleko nás.“
Zdroj:
https://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=23141