SARS - 15. dubna
Ve dne v noci pracovali genetici několika laboratoří na „čtení“ dědičné informace koronaviru, jenž je stále ještě považován za téměř jistého původce choroby . V neděli 13. dubna ve 4 hodiny ráno mohli vědci z kanadského Michael Smith Genome Science Center oznámit: „Hotovo!“ Ujali se úkolu přečíst koronavirus navzdory tomu, že to nepatří do jejich „popisu práce“. Ústav je zaměřen především na výzkum rakoviny. Situaci se SARS ale považovali představitelé ústavu za tak naléhavou, že neváhali ani vteřinu. Kanada patří k zemím, které SARS citelně postihl. Především čínská komunita v Torontu žije ve velkých obavách z choroby, protože právě torontští Číňané z Hongkongu do Kanady SARS nevědomky „dovezli“.
Jeden z členů zdravotnického personálu nemocnice svatého Michala v Torontu před freskou patrona nemocnice. Gesto anděla je symbolické – do Kanady přišel SARS skutečně z nebes. Přivezli si jej s sebou příslušníci čínské komunity, kteří se vydali na letecký výlet do své domoviny v Hongkongu a jihočínské provincii Guangdong. BR>
K přečtení stačila genetikům jedna miliontina gramu dědičné informace viru izolované Frankem Plummerem z National Mikrobiology Lab ve Winnipegu a 24 hodin usilovné nepřetržité práce. Výsledky byly ihned zveřejněny na internetové databázi a jsou volně k dispozici všem, kdo je potřebují. Právě informace o genech viru by měly přispět k urychlenému vývoji genetických testů na přítomnost viru v těle pacientů. V delším časovém horizontu jich bude možné využít ke konstrukci účinné vakcíny. Nyní by se chtěli vědci zaměřit i na výzkum bílkovin viru, protože v jejich struktuře se zřejmě skrývá tajemství schopnosti viru vyvolávat tak závažné onemocnění.
Německá biotechnologická firma Artus GmbH oznámila, že ve spolupráci s Institutem Bernharda Nochta pro tropickou medicínu v Hamburku vyvinula testy na SARS a začala je bezplatně poskytovat zájemcům. Test identifikuje virus ve stěrech z ústní sliznice, z hlenu nebo z výkalů. Výsledky jsou k dispozici za dvě hodiny.
V Hongkongu vzbudily obavy stoupající počty obětí SARS ve věku pod 50 roků. Lékaři nicméně odmítají spekulace, že virus mutací získal na agresivitě.
Na seznam zemí s výskytem SARS přibylo Švédsko, Indonésie a Filipíny. Naopak z něj vypadlo Japonsko poté, co se podezření na jediný japonský případ SARS nepotvrdilo.