V souboji s viry jsme stále o kilometry pozadu a těžko tomu někdy bude jinak. Viry jsou maličké, rychlé a smrtelně účinné. Když si už začínáme myslet, že je máme víceméně pod palcem, tak se vždy objeví nějaký nový lstivý virus a vědci z něho zase mají těžkou hlavu.
Právě to se stalo zcela nedávno. Linfa Wang z CSIRO Livestock Industries’ Australian Animal Health Laboratory v Geelongu se svými lidmi objevil a popsal úplně nový virus, který dostal jméno Melaka podle proslulého starobylého přístavu v Malajsii. Tam byl na začátku roku 2006 izolován z pacienta, 39-letého muže s akutním onemocněním dýchacích cest. Je to doposud jediný případ, kdy byl virus Melaka přímo nalezen v člověku.
Melaka je reovirus, což je skupina virů s dvouřetězcovou RNA, původně pojmenovaná podle výrazu Respiratory Enteritic Orphan virus. Po jejich objevení počátkem 50tých let se totiž nejprve nevědělo, kterou nemoc vlastně způsobují, proto „orphan“ (osiřelý). Dnes se ví o spoustě reovirů, co lezou do lidí, ale u řady z nich se stále příliš netuší, jak nám škodí. Mezi ty známější patří třeba rotaviry, které způsobují různá zvracení a průjmy a mimo jiné ročně zabijí úporným průjmem přes půl miliónu malých dětí.
Virus Melaka je pravděpodobně původcem oné akutní choroby dýchacích cest, která má těžký průběh a trvá několik dní. Během jediného známého výskytu u lidí nebyla smrtelná, nad její reálnou nebezpečností ale stále visí otazník.
A kde se vlastně virus Melaka vzal? Detailní výzkum struktury a sekvence Melaky přinesl poměrně překvapivé rozuzlení. Melaka je blízce příbuzný dvěma reovirům izolovaným z kaloňů, zejména viru Pulau, izolovanému v roce 1999 z kaloně pobřežního (Pteropus hypomelanus) na ostrově Tioman, shodou okolností také v Malajsii.
Druhým, vzdálenějším příbuzným je Nelson Bay virus, izolovaný z kaloně australského (Pteropus poliocephalus) ve stejnojmenné zátoce v australském státě New South Wales. Melaka velmi pravděpodobně pochází přímo od nemocného kaloně, který se ocitnul v rodině pacienta týden před propuknutím infekce.
Podle autorů o viru Melaka ještě uslyšíme. Ukázalo se totiž, že se dokáže přenášet mezi lidmi. Příbuzní dotyčného pacienta onemocněli velmi podobnou chorobou o něco později a sérologické testy potvrdily infekci stejným typem viru. K lokálním epidemiím pravděpodobně dochází docela běžně, testování obyvatel ostrova Tioman odhalilo, že 13% obyvatel se už někdy reovirem z kaloňů nakazilo.
Kaloni a vůbec všichni netopýři jsou notoricky známí hostitelé virů, které se mohou dostat do lidí. Takové infekce ale jenom vzácně způsobují nějaké klinické obtíže. Melaka je teď další z výjimek. Viry jsou velmi dynamické potvory, které neustále hledají nový prostor k množení a proto se určitě vyplatí Melaku sledovat. Kaloni teď budou pod dohledem.
Pramen: PNAS 104: 11424-11429, Wikipedia