O.S.E.L. - Čínská invaze v zátoce Chesapeake
 Čínská invaze v zátoce Chesapeake
Zatím se na východním pobřeží Ameriky nevylodila čínská námořní pěchota, ale „jen“ krab říční. I z něj mají Američané zamotanou hlavu.


 

 

Zvětšit obrázek
Krab říční (Erocheir sinensis)

Krab říční (Erocheir sinensis) označovaný též někdy pro „chlupatá“ klepeta jako krab vlnoklepetý  je domovem ve východní Asii, ale odtud už byl zavlečen do nejrůznějších míst na celém světě. Pere se s ním Evropa i západní pobřeží Ameriky, kde vytvořil reprodukčně zdatné populace. Zvládá pobyt ve slané i sladké vodě. Odrůstá ve sladké vodě, ale páření probíhá většinou v moři.

Samice kladou u mořského pobřeží oplozená vajíčka do brakických vod a vylíhlé larvy migrují proti proudu řek.  Je to klasický invazní organismus. Vytlačuje původní faunu, hrabáním nor poškozuje břehy a hráze, ucpává drenážní potrubí.

 

Zvětšit obrázek
Ve své domovině je krab milován – především se sójovou omáčkou.


V roce 2005 byly odhaleny první kusy kraba říčního i na východním pobřeží USA, konkrétně v zátokách Dealaware a Chesapeake. Celkem se tu podařilo chytit sedm samců a vědci mysleli, že jsou to jen ojedinělí zoufalci. Jenže jen za jeden květnový týden letošního roku byli uloveni další čtyři krabi. Je jasné, že invaze je v plném proudu. 

 

 

Zátoka Chesapeake představuje jedinečný ekosystém, ovšem v současné době notně poničený. Byla tu objevena jedna z prvních „mrtvých zón“ – oblast mořského dna, kde je kyslík vyčerpán v důsledku znečištění na takovou úroveň, že tu vlastně už nic nežije. Také kvalita vody se dramaticky zhoršila. Krab říční Chesapeaku jen těžko prospěje.





 
zátoka
 
 

 

 

 

 

 

 




Zátoka Chesapeake na satelitním snímku






 

ze země

 

 

 

 

 

 

 

 

 




A Chesapeake ze země.






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 








Příliv znečištění přinášeného řekami vytváří u mořského pobřeží při dně „mrtvé zóny“.


Pramen
: Mitten Crab Network

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:06.06.2007 11:24