Novozélandští genetici zjistili, že některé krávy nesou geny, které jim dodávají schopnost produkovat nízkotučné mléko. Do roku 2011 chtějí mít stáda, která by produkovala „odstředěné“ mléko. Slibují si od toho velkou úsporu. Dneska se prodává jen asi čtvrtina mléka v plnotučném provedení. Mnohem větší oblibě se mezi konzumenty těší mléko (neměli bychom psát „mléko“?) se sníženým obsahem tuku. Mlékařům nezbývá než odstřeďovat a odstřeďovat. Jenže kam s mléčným tukem, který jim zbude? Mrazírny jsou ho plné a nikdo o něj nestojí.
Novozélandská společnost ViaLactia prověřila složení mléka u všech ze 4 milionů novozélandských krav a narazila přitom na krávu Marge, která dojí mléko s velmi nízkým obsahem tuku. Mlékárenská firma Fonterra odzkoušela technologické a chuťové vlastnosti mléka této krávy a stejně tak testovala i výrobky z tohoto přirozeně nízkotučného mléka. Výsledky jsou prý povzbudivé. Mléko i výrobky z něj chutnají dobře.
Biotechnologové by rádi mléku nějaké tuky vrátili. Byly by to ale především tuky s nenasycenými mastnými kyselinami. Ty se těší u spotřebitelů mnohem lepší pověsti a to by mohlo zvýšit zájem o mléko a mléčné výrobky.
Pramen: Chemistry & Industry