Na robotickém rameni roveru Spirit je umístěn mikroskop spolu se dvěma spektrometry - Moessbauer Spectrometer (identifikace kovových minerálů) a Alpha Particle X-Ray Spectrometer (identifikace složení hornin a půd). Při měření pomocí alfačásticového rentgenového spektrometru a chemického analyzátoru byl v půdě zjištěn téměř čistý křemen (90 %).
„Mohli jsme slyšet, jak lidi údivem lapali po dechu,“ řekl Steve Squyres (Cornell University, Ithaca, New York), vedoucí pracovník projektů Mars rovers. „Je to významný objev. A skutečnost, že jsme našli něco nového a odlišného po téměř 1 200 dnech na Marsu, dělá celý objev ještě pozoruhodnějším. A projevuje se to ještě větším zájmem, co tam ještě je.“
Spirit v kráteru Gusev našel důkazy, že zde v minulosti byla voda – ložiska podzemní vody, půda bohatá na síru, modifikované minerály a svědectví vulkanismu.
Při průzkumu této oblasti miniaturním spektrometrem tepelných emisí Mini-TES (Miniature Thermal Emission Spectrometer) si Steve Ruff (Arizona State University, Tempe) všiml, že spektrum vykazuje vysoký obsah křemene. A byl sestaven plán pro další studium půdy a sedimentů v okolí.
„Toto je nejlepší důkaz vody, který Spirit našel v Gusevu,“ řekl geochemik Albert Yen (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.). Jedním z možných zdrojů křemičitanů může být vzájemné působení půdy a kyselých výparů, které byly uvolňovány při sopečné činnosti za přítomnosti vody. Dalším by mohla být voda v okolí horkého pramenu.
Podle vědeckých pracovníků „rover týmů“ poslední objev ukazuje nový přesvědčivý důkaz pro životu příznivé podmínky v minulosti Marsu. Astrobiolog David Des Marais (NASA"s Ames Research Center, Moffett Field, Calif.) řekl: „Na tom je vzrušující, že na Zemi existují místa s podobným prostředím, která jsou vlídná pro organismy.“
Spirit i jeho dvojče Opportunity dokončily svoji základní tříměsíční misi v dubnu 2004. Oba stále ještě pracují, ač už vykazují znaky „stáří“. Jedno ze šesti kol Spiritu se již delší dobu neotáčí a zanechá za sebou hlubokou rýhu v půdě. Ale právě toto „rytí“ odkrylo několik míst světlé půdy a vedlo k největším objevům roveru Spirit v kráteru Gusev (včetně toho posledního).
Doug McCuistion, ředitel pro výzkum Marsu (NASA"s Mars Exploration Program), řekl: „Tento nový neočekávaný objev ukazuje, že Spirit i Opportunity ještě po 3 letech od prodloužení misí mohou dělat významné objevy. To také posílilo skutečnost, že v minulosti bylo na Marsu přítomno významné množství vody a to stále nechává naději, že Mars byl kdysi obyvatelný a možná i podporoval život.“
Ray Arvidson (Washington University, St. Louis) vysvětlil, že nově objevené místo dostalo neformální jméno „Gertruda Weise“ - po hráčce profesionální americké basebalové ligy (All-American Girls Professional Baseball League).
„Dívali jsme se na desítky vzorků narušené půdy ve stopách roveru a toto je první, který ukazuje vysoký obsah křemene,“ řekl Ruff, který minulý měsíc navrhl použití spektrometru Mini-TES k pozorování světlé půdy v této oblasti. Mini-TES poskytuje informace o složení nerostů na dálku.
Údaje o nalezeném křemenu v odkryté půdě rozhodly o použití alfačásticového rentgenového spektrometru (Alpha Particle X-Ray Spectrometer), který je umístěn na robotickém rameni.
Křemen se na Zemi obvykle vyskytuje jako krystalický minerál a používá se jako hlavní přísada do okenního skla. Marťanský křemen „Gertruda Weise“ krystalický není - nebyla u něho zjištěna žádná krystalická mřížka.
Nyní, 18 měsíců po objevu, pracuje Spirit ve vzdálenosti asi 46 m od oblasti „Gertruda Weise“. Podle Squyers je nyní důležité pokračovat v dalším hloubkovém průzkumu tohoto prostředí a nespěchat s jeho opuštěním.
Zatím na opačné straně planety rover Opportunity 8 měsíců prozkoumává kráter Victoria. „Opportunity dokončila počáteční průzkum okraje kráteru a nyní míří k oblasti nazvané Kachní zátoka (Duck Bay), která může poskytnout bezpečnou cestu dolů do kráteru,“ řekl John Callas, ředitel projektů „rovers“ (Jet Propulsion Laboratory).
Zdroj:
www.spaceflightnow.com/news/n0705/21marswater/