O.S.E.L. - Hvězda u exoplanety podobné Zemi je vidět v malém dalekohledu
 Hvězda u exoplanety podobné Zemi je vidět v malém dalekohledu
Nedávno byla objevena exoplaneta obíhající hvězdu Gliese 581. Objev vzbudil u veřejnosti zájem především proto, že exoplaneta je zatím mezi všemi objevenými planetami u cizích hvězd nejpodobnější naší Zemi. Její hmotnost je asi 5x větší než zemská a průměr o 50 % větší než průměr Země. Je tedy zatím nejmenší objevenou exoplanetou.


 

 

Zvětšit obrázek

Nejzajímavější je její vzdálenost od mateřské hvězdy. Obíhá sice 14krát blíže než Země naše Slunce, ale u hvězdy Gliese 581 to je spíše výhoda. Planeta se totiž nachází uvnitř tzv. obyvatelné zóny. Tato zóna je prstencové okolí hvězdy, ve kterém může být voda na planetě v kapalném stavu. Kapalná voda je základním předpokladem pro vznik a udržení života. Odborníci nabádají ke zdrženlivosti, co se přítomnosti života na exoplanetě týká. Možnost existence kapalné vody ještě neznamená, že tam skutečně je, natož že je tam život.

 

O existenci života na exoplanetě můžeme tedy jen spekulovat, ale šanci vidět hvězdu, kolem které exoplaneta obíhá, má každý. Hvězda Gliese 581 patří do souhvězdí Vah, které je v tomto období lépe vidět po půlnoci. Oko neozbrojené dalekohledem nemá možnost hvězdu spatřit, protože její hvězdná velikost je asi 10 magnitud a okem jsou v průměru vidět hvězdy nepřesahující 6 magnitud.

 

Ke spatření hvězdy stačí malý dalekohled. Pokud bude mít průměr objektivu alespoň 6 cm, dokáže hvězdu Gliese 581 zobrazit. V České republice ani jinde na světě neexistuje dalekohled, kterým bychom dokázali přímo spatřit samotnou exoplanetu nebo by dokázal pořídit její fotografii. Světlo exoplanety je miliardkrát slabší než světlo mateřské hvězdy a planeta je více než výrazně přesvětlena.

 

Milovníci noční oblohy i veřejnost ale mohou se zájmem sledovat hvězdu Gliese 581. Už jen představa, že kolem hvězdy, kterou právě vidíme v dalekohledu, obíhá planeta, na které by mohl při troše štěstí být život, je zajímavý zážitek.

 

Zvětšit obrázek

Pro snazší hledání hvězdy Gliese 581 jsme vytvořili dvě mapky. První z nich ukazuje noční oblohu v noci ze 2. na 3. května v půl jedné v noci. Poměrně nízko nad jižním obzorem naleznete mezi nápadnými souhvězdími Panny a Štíra souhvězdí Vah. Shodou okolností v nich tu noc bude zářit Měsíc ve fázi těsně po úplňku. Na první mapce je zvýrazněna hvězda  Beta  ze  souhvězdí  Vah.  Ta  je  vidět  bez  problémů  okem bez dalekohledu a to dokonce i z většiny přesvětlených měst.

 

Světlý obdélník z první mapky je zvětšen a tvoří mapku druhou. Ta je podrobnější a ukazuje okolí hvězdy Beta. Asi 1,5 úhlového stupně nad ní se nachází hvězda Gliese 581. Na druhé mapce je znázorněna celá řada hvězd, které pomohou najít a rozpoznat přesnou polohu Gliese 581. Nezbývá než popřát jasnou oblohu a nízké světelné znečištění. Pak už nebude nic bránit spatření hvězdy, kolem které obíhá exoplaneta dosud nejpodobnější Zemi.

 

Odkazy:

https://www.astro.cz/clanek/2757 - článek informující o objevu extrasolární planety u hvězdy
Gliese 581

https://www.astro.cz/apod/ - Astronomický snímek dne s popisem astronoma, archív - 26.4.2007: Gliese 581 a obyvatelná zóna, archív - 2.5.2007: Východ slunce z povrchu Gliese 581c

Exoplaneta byla objevena 3,6m dalekohledem ESO v Chile. Česká republika je členem této evropské organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli od 1. ledna 2007.

www.eso.org – Evropská jižní observatoř
https://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2007/pr-22-07.html - tisková zpráva ESO o objevu.


Autor: Petr Sobotka
Datum:02.05.2007 16:33