Když nás chytnou bolesti, nereagujeme všichni stejně. Nové poznatky odhalují proč tomu tak je. Rozdíl v jednom genu významně ovlivňuje funkci mozkového centra bolesti a to se odráží v rozdílech naší odolnosti k bolesti.
Přirozené zmírňování pocitu bolesti závisí na aktivaci proteinu, který je na povrchu mozkových buněk a který se jmenuje mu-opioid receptor. Když jsme „v pohodě“, máme libé pocity, je mozek zaplaven dopaminem a produkce sloučenin, které jsou nutné aby došlo k aktivaci mu-opioid receptoru klesá.
Při libých pocitech je mozek zaplaven dopaminem
Dopamin
John-Kar Zubieta z Michiganské university studoval se svými spolupracovníky gen, který řídí produkci enzymu katechol-o-metyl transferázy (COMT). Tento enzym číhá ve štěrbinách mezibuněčných prostor mozku a když klesne koncentrace molekul dopaminu pod urèitou mez, uvolnil cestu chemickým sloučeninám proti bolesti. Ty pak přepnou mu-opioid receptor do polohy „zapnuto“. Zubieta zjistil, že existují dvě varianty COMT genu (alely) a nazval je val a met. COMT enzym, který je podle tohoto genu syntetizován, se liší, je li tvořen jeho val nebo met variantou. První zmíněná varianta, má v řetězci aminokyselinu valin. Je-li enzym tvořen podle druhé varianty genu, má v řetězci, místo aminokyseliny valinu, metionin.
Aminokyselina valin
Aminokyselina metionin
Každý z nás má dvě kopie genu – jednu od matky a druhou od otce. Ti z nás, co obdrželi od obou rodičů gen „s valinem“ (enzym s valinem má větší schopnost odstraňovat dopamin, než jeho protějšek s metioninem), by tudíž měli být lépe vybaveni metabolizovat v mozku dopamin. V praxi to znamená, že by měli mnohem efektivněji využívat mozkový systém ochrany před bolestí.
_________________________________________________________
Pouze pro cyniky:
Když už musíte řešit domácí spory fackou, čiňte tak v době menstruace. Tehdy to ženu bolí méně. Ještě šetrnější je počkat až na klimakterium, kdy je hladina estrogenu nejnižší.
_________________________________________________________