Již jsme na Oslu psali o tom, že s Viagrou se na hory leze lépe. Je jí totiž jedno jestli rozšiřuje cévy v penisu, nebo v plících. Po horolezcích přišli Viagře na chuť cyklisté. Některým z nich zvyšuje výkon až o 45%. Tyto léky jsou dobrými partnerkami na cestách i vojákům. Například těm v Afghanistánu, kteří operují ve výškách nad 4000 metrů nad mořem, protože na tom, jak jsou výkonní, mnohdy závisí jejich přežití.
Australané na přelomu minulého roku zase začali dávat Viagru kojencům. S její pomocí lze totiž u nich snadněji zvládat případy akutního respiračního selhání. Na jednotkách intenzívní péče se používá Oxid dusnatý (NO). Ten je sice pro jeho rychlý nástup v případě kritických situací neocenitelným vazodilatátorem. Má ale nectnost - při jeho vysazení vzniká u pacienta plicní hypertenze. Podání Viagry rozšíří cévy v oblasti pánve a to dovolí část krve z rizikové oblasti odčerpat. Městnání krve v plících se pak nekoná. Nejohroženější skupinou v tomto směru jsou nedonošené děti.
Po sportovcích a novorozencích přicházejí na řadu kardiaci.
Při infarktu trpí srdce nedostatkem kyslíku a právě to je příčinou jeho vážného poškození. Většina pacientů po takové příhodě potřebuje léčbu. Je potřeba napáchané škody co možná nejlépe eliminovat a zvýšit tím jejich šance na přežití. Je tu ale problém. S výjimkou včasného obnovení průtoku krve v ucpaném místě, nejsou žádné léčebné postupy, které by byly v obnově funkce poškozené tkáně nějak zvlášť efektivní.
Vědce z Virginia Commonwealth University napadlo porovnat ochranný vliv nitroglycerinu se dvěma jinými léky. Viagrou (sildenafil) a Levitrou (vardenafil). Zkoumali, co tyto látky vyvedou se srdcem po infarktu. Nitroglycerin je lék, který se používá k ošetření anginy pektoris. Jde o vasodilatátor. To znamená, že rozšiřuje cévy a tím zlepšuje průtok krve pacientovým srdcem.
Také Viagra a Levitra způsobují rozšíření cév a zlepšují průtok krve do svalů. Dělají to prostřednictvím utlumení fosfodiestrázy. To je enzym, který rozkládá cyklický guanosin monofosfát (cGMP). Látku, která se účastní stahů hladkého svalstva v cévách krevního řečiště. Pokud sval nemůže zmíněnou látku využít, nemůže se ani smrštit a cévy zůstanou do široka otevřené a průchodné.
Na pokusu se zvířaty vědci prokázali, že léky na mužskou impotenci snižují riziko poškození srdce infarktem. Pokud zvířatům navodili těžký infarkt a poté jim podali Viagru, nebo Levitru, zvířatům to prospělo. Nitroglycerin ale ve stejných situacích selhal. O tomto poznatku nyní referuje poslední číslo časopisu, který vydává Mezinárodní společnost pro výzkum Srdce - Journal of Molecular and Cellular Cardiology.
O tom, že léky na erektilní dysfunkce mohou kardiakům ohroženým infarktem pomoci, se již nějakou dobu ví. Toto je ale první práce, která ukazuje, že tyto preparáty dokáží srdce ochránit i po prodělané srdeční příhodě.
Podle vědců se nabízí reálná šance, že prospěch z nového objevu mohou mít i pacienti, kteří podstupují chirurgickou léčbu pomocí cévních štěpů, ti které čeká cévní angioplastika, nebo transplantace. Použití těchto látek se může stát brzo běžnou praxí i v případech, kdy došlo k selhání celé řady dalších orgánů, nebo když se očekává, že k takovému selhávání začne docházet. Například po resuscitacích.
Rakesh C. Kukreja má na svém kontě již objev, který byl patentován a týká se ochranného účinku histidinu u ischemických srdečních stavů. V loňském roce dostal Dr. Kukreja prestižní cenu NIH (National Institutes of Health). Nyní jeho tým zjistil, že léky na erekci jsou schopny zachraňovat životy těm, které postihne infarkt.
Pramen: Virginia Commonwealth University