Objev amerických vědců otevřel novou perspektivu pro léčbu Parkinsonovy choroby, kterou v Evropě trpí zhruba každý šedesátý člověk ve věku nad 65 let. Neurologové Anatol Kreitzer a Robert Malenka ze Stanford University v kalifornském Palo Alto popsali ve vědeckém časopise Nature dramatický efekt kombinované léčby pomocí agonisty D2 receptorů a inhibitoru degradace endokanabinoidů.
Ztráta dopaminergních neuronů v substantia nigra, vede u postižených lidí ke změně aktivity bazálních ganglií, jež řídí pohyb. V zásadě tak dochází k inhibici přímé signální dráhy, jež usnadňuje pohyby, a excitaci nepřímé signální dráhy, která pohyb inhibuje. Výsledkem je hypokineze.
Kreitzer a Malenka zjistili na laboratorních myších, že nepřímou signální dráhu inhibují endokanabinoidy. U myší, kterým uměle navodili stav velmi blízký Parkinsonově chorobě, proto aktivovali D2 receptory prostřednictvím quinpirolu a zároveň u nich potlačili degradaci endokanabinoidů preparátem URB597 vyvíjeným kalifornskou firmou Kadmus Pharmaceuticals. Kombinovaná léčba měla nečekaně dramatický efekt. Myši se rychle uzdravily. Před léčbou se nedokázaly pohnout. Za čtvrt hodiny po léčebné kúře už čile běhaly.
„V podstatě byly myši úplně zdravé,“ řekl Robert Malenka v rozhovoru pro BBC. „Ukázalo nám to cestu k úplně novému způsobu léčby Parkinsonovy choroby.“
Podle Malenky však potrvá ještě mnoho let, než bude možné přistoupit ke klinickým zkouškám. Zároveň se obrátil na laickou veřejnost s upozorněním, že mechanismus účinku URB597 je zcela odlišný od účinků kanabinoidů z marihuany.
„Ten rozdíl je zcela zásadní,“ zdůraznil Malenka.
Pramen: Nature