Studií popisujících zajímavé terapeutické účinky látek obsažených v konopí nebo jejich syntetických derivátů se objevuje tolik, že už je docela problém najít něco vyloženě převratného. Mezi pozoruhodné objevy se ale každopádně řadí nová práce týmu specialistky na reprodukční medicínu Lani Burkman z University of Buffalo.
Badatelé se zaměřili na léta známý fakt, že kouření tabáku může u mužů vést ke snížení kvality spermatu. Podle dříve publikovaných výsledků, na nichž se podílela i Burkman, dlouhodobé působení nikotinu mění klíčové parametry spermií. Tato studie se velmi sympaticky hlásí k trendu, který neoperuje s fanatickým bojem proti nikotinu, ale realisticky a elegantně se snaží minimalizovat škody působené nepříliš zdravým koníčkem.
U lidských spermií jsou známy dva regulační systémy. Spermie nesou jednak acetylcholinové receptory, které za normálních okolností reagují na acetylcholin. Nikotin se ale dokáže za acetylcholin úspěšně vydávat a umí se na tenhle receptor navázat taky. Zároveň se ví, že spermie mají i kanabinoidní receptory, které vážou naše vlastní endogenní kanabinoidy a pochopitelně také kanabinoidy odjinud. Oba systémy regulují život spermie a především ji připravují na oplození vajíčka. Je známo, že dlouhodobé působení nikotinu dokáže sehranou regulaci rozhodit.
Burkmanová s kolegy testovala látku z příbuzenstva THC, syntetický kanabinoid AM-134. Vybrali si 9 kuřáků nikotinu, u nichž nejprve vyšetřili funkčnost spermií při průniku do vajíčka. K tomu použili test Hemizona, v němž se sleduje, jak se spermie vážou na zona pellucida, nápadnou glykoproteinovou membránu obklopující buněčnou membránu lidského vajíčka. Je to klíčový moment oplození, kontakt spermie a zona pellucida spouští akrozomální reakci, díky níž se hlavička spermie dostane dovnitř vajíčka.
Pak je podle kvality spermatu rozdělili na dvě skupiny a na jejich sperma následně nechali po několik hodin působit AM-134. Nakonec sperma opět otestovali metodikou Hemizona a zjistili tak, zda a jak AM-134 na sperma působil. Testovaný kanabinoid ovlivnil kvalitu spermatu ve všech případech, je ale pozoruhodné, že se jeho účinek lišil podle toho, v jakém stavu bylo dotyčné sperma na počátku. Kuřákům s mizerným spermatem AM-134 výrazně pomohl a jejich sperma vylepšil. Naopak u kuřáků s normálním spermatem ve většině případů kanabinoid funkčnost spermií snížil.
Studie nepracovala s příliš velkým počtem dat a vlastně přinesla víc otázek, než odpovědí. Bude potřeba zkoumat, proč sperma některých kuřáků nepodléhá vlivu nikotinu a také je jasné, že regulační systémy spermií jsou komplikovaným způsobem propojené. Kanabinoidy podle všeho plodnost univerzálně nezvyšují. Přesto je ale očividné, že právě kanabinoidy mohou mnohým mužům kuřákům významně pomoci. V době celosvětového poklesu kvality mužských spermií bude marihuana nepochybně nadále v centru pozornosti vědeckých laboratoří. Lze jen doufat, že koncept minimalizace škod postupně převládne nad momentálně panující strategií smrt všemu nezdravému. Výzkumný potenciál tu nepochybně je.
Pramen: Konference American Society of Reproductive Medicine