Nejnovější studie amerických psychologů vedených Elizabeth Gouldovou z Princeton University dokazuje, že nedostatek spánku potlačuje tvorbu nových neuronů v části mozku zvané hipokampus. Právě hipokampus se významně podílí na ukládání informací do paměti.
A tak není divu, že si nevyspalí lidé hůře pamatují. Ba co víc, jak ukázaly nedávné výzkumy, když už si nevyspalý člověk něco zapamatuje, pak jsou to přednostně informace s negativním obsahem (česky zvané „jobovky“).
V pozadí potlačeného množení nervových buněk v hipokampu stojí zvýšené koncentrace hormonů ze skupiny glukokortikoidů. Ty se vylučují do těla při stresu. Pokud začneme zase normálně spát, tvorba nových neuronů se vrací na normální úroveň. Návrat k normálu trvá obvykle asi dva týdny. V první fázi regenerace je tvorba nových neuronů dokonce nad normálem. Jako kdyby se mozek snažil rychle dohonit, co zameškal. Je zajímavé, že regenerace hipokampu probíhá při dostatku spánku i za podmínek, kdy jsou v důsledku jiných stresů hladiny glukokortikoidů stále zvýšeny.
Známe to z Karafiátových Broučků. Maminka uvařila polívčičku a pak si lehli a spali a spali a spali. Dobře se jim spalo.
Tak pod tohle by se americká psycholožka Gouldová určitě podepsala.
Pramen: PNAS, Princeton University, Česká televize