Opylovači rostlin jsou zajímavá cháska. Raritou je netopýr glosfága nově popsaného druhu Anoura fistulata. Má jazyk o polovinu delší, než je jeho tělo, a využívá jej k čerpání nektaru. S délkou jazyka 8,5 centimetru se dosti vymyká z nejbližšího příbuzenstva glosfág – glosofágy ocasaté (Anoura caudifer) a glosofágy bezocasé (Anoura geoffroyi) a dalších.
Ti mají jazyk dlouhý necelé 4 centimetry. Zatímco o glosfágy ocasaté a bezocasé rozměry jazyka odpovídají velikosti tlamy, u „dlouhojazyčného“ netopýra něco nehraje. Jazyk by se mu neměl vejít do huby. A taky se nevejde.
Netopýr má v hrudníku zvláštní „pouzdro“, kam jazyk zatahuje. Pouzdro je přiloženo k zadní straně průdušnice.
Zajímavá je otázka, k čemu je netopýrovi tak dlouhý jazyk. Autor studie zveřejněné v Nature, Nathan Muchhala z University of Miami, připomíná slavný Darwinům „majstrštyk“, když u madagaskarské orchideje Angraecum sesquipedale z tvaru květu určil za opylovače lišaje s extrémně dlouhým sosákem – a měl pravdu.
Muchhala sledoval glosofágy v jejich domovině – na svazích And. Přitom sbíral pyl z jejich těla i trusu a zjistil, že glosofága Anoura fistulata nese na rozdíl od ostatních glosofág pyl rostliny Centropogon nigricans s kalichy dlouhými 8 až 9 centimetrů. Délka kalichu nápadně odpovídá délce jazyka glosofágy Anoura fistulata.
Pozorování ve volné přírodě potvrdilo, že „dlouhojazyčná“ glosofága je jediným opylovačem rostliny Centropogon nigricans.
Jde o jediný známý případ rostliny, která se specializovala na jediného opylovače z řad netopýrů. Jazyk netopýrů nenabízí takovou možnost variability jako tvar zobáku kolibříků, u nichž je specializace na opylování některých druhů rostlin mnohem častější. Ale jak je vidět, výjimky se najdou.
a, Anoura fistulata se krmí v zajetí ze zkumavky s cukrovou vodou. Dobře je vidět růžový jazyk, který se může natáhnout na 150% délky těla. b, Vztah mezi délkou jazyka a délkou tlamy u 11 druhů glosofág. Anoura fistulata (A. f.) se jasně svým příbuzným vymyká; plnou čarou je znázorněna regresní křivka pro zbývajících deset druhů (y=2.25x + 6.78, r2=0.68); čerchovaně je znázorněn 95% interval spolehlivosti. Oranžové čtverečky, A. fistulata, A. geoffroyi a A. caudifer; žluté čtverečky z leva do prava Lichonycteris obscura, Glossophaga comissarisi, G. soricina, Hylonycteris underwoodi, A. cultrata, Lonchophylla robusta, Leptonycteris curosoae, Choeronycteris mexicana). c, Schéma uložení jazyka u A. fistulata, jazyk (růžový), trubice a svaly na zatahování jazyka (modrá), kosti (bílá). d, Anoura fistulata přistižený při činu – opylování květu Centropogon nigricans; který má tak dlouhé květy, že jen A. fistulata dosáhne na nektar. (Foto: Murray Cooper)
Pramen: Nature, University of Miami