O.S.E.L. - Konec kupreje
 Konec kupreje
Divoký tur kuprej – národní zvíře Kambodže- je potomek uprchlých domácích kříženců.


 

 

Kuprej – hybrid, který zdivočel

Objev divokého tura kupreje (Bos sauveli) v pralesích Indočíny v roce 1937 figuruje ve všech učebnicích jako příklad toho, že kolem nás stále ještě mohou žít velcí savci, která věda nezná.

 Často tímto faktem argumentují snílci pátrající po yettim, „velké noze“ nebo lochnesce.

 

 

Zvětšit obrázek
Vycpaným exponátem kupreje (vlevo vpředu) se jako raritou pyšní například pařížské přírodovědné muzeum.



Američtí biologové z Northwestern University vedení Barum Galbreathem nyní zjistili, že kuprej jako samostatný biologický druh nikdy neexistoval. Dokazují to výsledky genetických studií, jejichž výsledky přinesl vědecký časopis Journal of Zoology.

 




Analýzy mitochondriální  DNA, kterou dědí potomci výhradně od matky, prokázaly, že předky kyprejů byly samice tura bantenga (Bos javanicus). V otcovské linii se na vzniku kupreje podílel domácí skot plemen označovaných jako zebu (Bos taurus  indicus). Tito kříženci byli zřejmě kdysi v Indočíně chováni a později zdivočeli.

 

Zvětšit obrázek
Ten vznikl křížením bantenga…



„Kuprej si vydobyl romantickou a exotickou pověst,“ konstatuje  Galbreath. „Někteří lidé budou smutní z toho, že to není samostatný biologický druh.




 

Zvětšit obrázek
… s „hrbatým skotem“ zebu.

 Je ale důležité, abychom to věděli a neplýtvali omezenými prostředky na záchranu zdivočelého domácího zvířete, když jich nemáme dost ani na záchranu skutečně ohrožených divokých druhů. Skuteční divocí tuši z této oblasti – banteng, gaur a arni – mohou brzy zmizet, pokud je neuchráníme alespoň před nájezdy pytláků.“


 

Pramen:
Journal of Zoology


Autor: Jaroslav Petr
Datum:30.09.2006 00:14