Přestože prvotním účelem OSLA nebylo proslavit se v astronomii, stalo se, i když nepřímo. Není sice nejslavnější, ale je nesmrtelný. Proto nemusíme „zírat“ jen na monitor PC, pokud chceme viděl OSLA, ale můžeme si ho pohlédnout i na obloze - a dokonce dva. Jedná se o hvězdy v souhvězdí Raka. Bohužel je to nejméně zřetelné souhvězdí zvěrokruhu a navíc patří mezi souhvězdí zimní. To znamená, že na večerní obloze si ho můžeme prohlédnout kolem Vánoc, a navíc musíme podniknout procházku mimo osvětlené město.
Proč se tedy o něm zmiňuji právě teď?
Protože v souhvězdí Raka se nyní nacházejí 3 planety - Venuše, Merkur a Saturn. Při dobrých pozorovacích podmínkách je možno spatřit planety těsně před východem Slunce přibližně na severovýchodě. V pátek 18. srpna se nacházejí vedle sebe (obloha on-line).
A kde je tedy ten OSEL?
Souhvězdí Raka se zakresluje jako „převrácené Y“, které je tvořeno 5 nejjasnějšími hvězdami. Ekliptika je půlí, takže leží na severní i jižní polokouli. Na ekliptice leží hvězda Asellus Australis, trochu severněji Asellus Borealis. Latinské názvy těchto hvězd se překládají jako „Osel jižní“ a „Osel severní“ (někdy také „Oslík jižní“ a „Oslík severní“).
Pouhým okem je mezi nimi viditelná mlhavá skvrnka - hvězdokupa „Jesličky“, ze které se oslíci krmí.
Objekty:
Souhvězdí Raka - Cancer (Cnc)
Beta Cnc - Altarf - nejjasnější hvězda souhvězdí (290 sv.l, magnituda 3,5)
Delta Cnc - Asellus Australis - oranžový obr (136 sv.l., magnituda 3,9)
Iota Cnc - těsná dvojhvězda (188 sv.l., magnitudy 4,0 a 6,6)
Alfa Cnc - Acubens („ležící“) - těsná dvojhvězda (290 sv.l., magnitudy 4,3 a 11,0)
Gama Cnc - Asellus Borealis (158 sv.l., magnituda 4,7)
M 44 - Jesličky (Praesepe) - otevřená hvězdokupa, leží ve vzdálenosti 525 sv.l. Pouhým okem je viditelná jako mlhavý obláček. Jako první ji rozlišil dalekohledem Galileo Galilei, ale známa je již z Hipparchova katalogu z 2. století před n. l. Obsahuje asi 200 hvězd starých 400 milionů let.
M 67 - otevřená hvězdokupa, leží ve vzdálenosti 2500 sv.l. Obsahuje asi 500 hvězd, jejichž staří se odhaduje na 4,5 miliardy let.
Mytologie
Souhvězdí Raka připomíná obrovského kraba s ostrými klepety, který podle řecké báje pomáhal hydře v boji proti Héraklovi.
Devítihlavá hydra žila v bažině u města Lerny a pustošila celý kraj. Porazit hydru byla jedna z prací, které Héraklovi uložil král Eurystheus. Hydře v zápase proti Héraklovi a Ioláovi pomáhal svými ostrými klepety krab. Když se zakousl Héraklovi do nohy, Ioláos ho usmrtil šípem. Hydra se ohlédla a v tom okamžiku jí Ioláos upálil hlavu hořícím stromem. Useknuté hlavy okamžitě zase narůstaly, ale upálená hlava narůst nemohla. A pouze jedna z devíti hlav byla nesmrtelná A tak krab, přestože chtěl hydře pomoci, způsobil vlastně její záhubu. Na oblohu raka (kraba) i hydru přenesla bohyně Héra, protože nadržovala všem Héraklovým nepřátelům.
Staří Chaldejci nazývali toto souhvězdí Bránou lidí. Tudy prý duše sestupují na Zem, aby přijaly lidské tělo. Indiáni na Yukatánu zas věřili, že octne-li se Slunce v tomto souhvězdí (na konci července a na začátku srpna), sestupuje v podobě ohnivého ptáka k Zemi a přijímá oběti na oltáři.
Zdroje:
deník.astronomy
Wikipedia
Johann Hevelius: Uranographia 1690