O.S.E.L. - Léky proti bolesti zabíjí více lidí než kokain, nebo heroin
 Léky proti bolesti zabíjí více lidí než kokain, nebo heroin
Analýza vývoje smrtelných otrav způsobených léky dává obraz toho, čemu Američané začali říkat „národní epidemie z předávkování“. Výsledky zveřejnil v tomto týdnu časopis Farmakoepidemiologie a bezpečnost léků.


Analgetické léky, které působí na opioidové receptory, jsou mocnou zbraní proti bolesti. V posledních patnácti letech se prodej těchto léků, jako například oxycodonu, hydrocodonu, metadonu, fentanylu, a dalších, značně zvýšil. Souběžně s nárůstem jejich prodeje, rostl i počet úmrtí, která mají na svědomí. 


 

Leonard Paulozzi, epidemiolog CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta) se díky tomu, čemu sám říká „šťourání se v úmrtních listech“, stal mediální hvězdou. Výsledky, které zveřejnil, překvapily odborníky i veřejnost.

Podívejme se na situaci v USA, jak vypadá podle nyní zveřejněných statistických údajů. Pokud nebudeme rozlišovat, zda šlo o lék, nebo drogu narkomana a vezmeme údaje jako celek, tak jenom v samotném roce 2002 zemřelo v USA na předávkování více než 16 000 osob. Nejvíce lidských životů měly na svědomí analgetika na bázi opioidů, heroin a kokain. Následky braní opioidů však předstihly jak kokain, tak i heroin. Zmíněná analgetika měla hlavní podíl také na drogovém boomu let 1999 – 2002.

Čísla  ukazují, že se situace v neúmyslných předávkováních těmito léky zhoršuje. V období let 1979 až 1990 podíl úmrtí, o nichž se soudí, že nebyly sebevraždami, ale že ten kdo drogu, nebo lék bral, neodhadl dávkování správně, narůstal každým rokem o 5,3%.

David Joranson, vědecký pracovník University of Wisconsin v Madisonu tvrdí, že za bezprecedentním nárůstem úmrtí způsobených předávkováním analgetiky je třeba spatřovat to, že se tyto léky staly rekreační drogou.

V době od roku1990 do roku 2002 to bylo již 18.1%. Podíl případů, na kterých se podepsaly opioidy, v tom hrál smutnou roli.

Z úmrtních listů výzkumníci vyčetli, že mezi lety 1999 až 2002 počet předávkovaných léky na bázi opioidových analgetik vzrostl o 91,2%. Léky na předpis tak ve svých neblahých účincích zahájily svůj „raketový start“. Nárůst případů bylo možno pozorovat i u heroinu a kokainu. Předávkovaných těmito látkami ale tak strmý nárůst nezaznamenal. Činil 22,8% u kokainu a 12,4% u heroinu. 

Ke zjištěným faktům se rozpoutala živá diskuse. Odborníci vysvětlují tento stav jako následek toho, že se analgetika stala rekreační drogou. Situaci zhoršuje i to, že místo toho, aby analgetika sloužila jako prostředek, který nás zbavuje útrap způsobených bolestí, polykají je i ti, kteří se s jejich pomocí snaží utéct svým mindrákům a patří spíše do péče psychiatra.

 

Pramen: John Wiley & Sons, Inc.  Pharmacoepidemiology and Drug Safety

 


Komentář osla: Máme v té naší válce s drogami, vůbec jasno v tom, kde jsou hlavní síly nepřítele?

 



 


Autor: Josef Pazdera
Datum:25.07.2006 21:22