O.S.E.L. - SARS a nebo ptačí chřipka
 SARS a nebo ptačí chřipka
Pacient, který v roce 2003 zemřel v Číně s diagnózou SARS, byl ve skutečnosti nakažen ptačí chřipkou vyvolanou virem H5N1.


 

 

Zvětšit obrázek
Původce SARS ze skupiny koronavirů nebyl ve vzorcích z těla oběti údajného SARS izolován.

Notný poprask vyvolal tým čínských vědců vedený Wu-Chun Caem ze Státní laboratoře pro patogeny a biologickou bezpečnost v Pekingu. Těsně před uzávěrkou lékařského časopisu New England Journal of Medicíně (NEJM) požadovali stažení svého článku, v kterém popsali případ ptačí chřipky z roku 2003, jenž byl původně diagnostikován jako SARS. Důvod pro svou žádost neuvedli. Když se dozvěděli, že časopis je už vytištěný, přestali komunikovat se zahraničím. Doma asi komunikují poměrně čile především s vyšetřovateli, které zajímá, jak mohli tuhle zprávu pustit do světa. Světová zdravotnická organizace bude oficiální cestou žádat o vyjádření čínské ministerstvo zdravotnictví.

 


První oficiálně ohlášeny případ ptačí chřipky v Číně pochází z roku 2005. Byla v Číně ptačí chřipka už dříve? A věděly to čínské úřady? To jsou teď zřejmě ty nejdůležitější otázky.
Vzorky odebrané z těla čtyřiadvacetiletého muže, který zemřel v listopadu 2003 s diagnózou SARS, byly negativní na koronavirus vyvolávající toto onemocnění. Místo toho našli čínští genetici ve vzorcích dědičnou informaci viru H5N1. Zbyly z ní jen zlomky, ale ty patří hned dvěma  variantám viru H5N1, z nichž jedna se dnes vyskytuje na severu Číny a druhá naopak na jihu. Více než dva roky, jež uplynuly mezi smrtí a analýzou, nejsou zarážející, protože Číňané zřejmě teprve postupně zpracovávají materiál z epidemie SARS.

 

Zvětšit obrázek
Zato v něm čínští vědci objevili zlomky dědičné informace viru H5N1.

Zdravotničtí experti vyvozují z dat uvedených v článku, že na pozadí epidemie SARS došlo v Číně k výskytu ptačí chřipky u lidí, která však nebyla podchycena. Virus H5N1 byl u lidí poprvé zaznamenán v roce 1997 v Hongkongu, ale tehdy se podařilo nákazu zvládnout masovým vybíjením domácí drůbeže. Virus se do Hongkongu vrátil v roce 2003 a panovalo silné podezření, že sem byl zavlečen z Číny. Chyběly pro to ale důkazy a navíc čínské oficiální zdroje výskyt viru H5N1 na svém území až do roku 2005 razantně popíraly. Publikace v NEJM staví tyto okolnosti do nového světla.

 

Čína vytrvale zatloukala i výskyt SARS a tento případ – zvláště ve světle podivné žádosti vědců o stažení článku – vzbuzuje podezření, že se snaží zatloukat znovu.
Podle předního světového virologa Jošihira Kawaoky by stálo za to prověřit další čínské případy SARS a podívat se, jestli to ve skutečnosti nebyly případy ptačí chřipky.

 

Pramen: NEJM


Autor: Jaroslav Petr
Datum:22.06.2006 07:32