Fotbalová horečka zachvátila celou planetu. V nadcházejících dnech se stanou vstřelené branky mezinárodní událostí číslo jedna a jejich autoři budou pasováni na národní hrdiny. V čem spočívá kouzlo hry zvané fotbal. Odpověď na tuto otázku hledal tým fyziků vedený Elim Ben-Naimem z Národní laboratoře v americkém Los Alamos. Došli k závěru, že hlavní devízou fotbalu jsou překvapivé výsledky. Častěji než v kterémkoli jiném kolektivním sportu tu může outsider porazit favorita.
Ben-Naimův tým vyhodnotil výsledky více než 300 tisíc zápasů, jež se za posledních sto let odehrály v anglické fotbalové Premier League a amerických vrcholných profesionálních soutěžích v baseballu, basketbalu, hokeji a americkém fotbalu. Vědci sledovali, jak si týmy vedly během sezóny a jak často dokázaly porazit papírově silnější soupeře. Čím více překvapivých výsledků nastane, tím větší vzrušení soutěž přináší. Ve fotbale dochází k porážkám favoritů už od počátků britské profesionální ligy častěji než v kterémkoli ze sledovaných sportů. Plných 45% výsledků neodpovídá monetárnímu teoretickému rozložení sil v soutěži. U amerického fotbalu končí překvapením zhruba každý třetí zápas a ten tak byl nejpředvídatelnějším ze všech hodnocených sportů.
Bohužel, od 40. let je anglický fotbal stále „čitelnější“ a překvapivých výsledků ubývá. Podle Ben-Naima špičkové týmy stále více posilují na úkor ostatních a soutěži tak bezkonkurenčně dominují. Podobný trend je jasně patrný i v americkém profesionálním basketbalu. U britského fotbalu je v posledních letech úbytek překvapivých výsledků tak markantní, že jej na první příčce v žebříčku nepředvídatelných sportů vystřídala americká baseballová Major League.