Satelitní měření gravitace odhalila v Antarktidě pod 1 600 metry ledu „mascon“ – tedy místo se zvýšenou hustotou hornin. Mascon je přibližně kruhový a má průměr 320 kilometrů. Následná radarová měření z paluby letadla odhalila kolem masconu prstenec hornin o průměru skoro 500 km. Vědci z Ohio State University z toho vyvozují, že do tohoto místa dopadlo před 250 miliony roků těleso o průměru 50 kilometrů a vyvolalo katastrofu, která se projevila masovým vymíráním pozemského života na rozhraní permu a triasu.
„Nelze to vyloučit, ale já bych tohle vysvětlení rozhodně nestavěl na přední místo,“ říká Ian Dalziel z University of Texas v Austinu.
Dalziel říká, že kruhový mascon může být výsledkem sopečné činnosti. A přibližně kruhový prstenec, který mascon obklopuje? To může být jen náhodná konfigurace terénu.
Ralph von Frese - vedoucí týmu z Ohio State University – přiznal, že jeho referát o kráteru v Antarktidě provázela na kongresu American Geophysical Union v Baltimore „spousta skepticismu“. Není se čemu divit. Von Frese nemůže dokázat, že kráter je starý 250 milionů let. Nemůže vůbec určit jeho stáří. Horniny jsou 1600 metrů pod ledem a von Frese nemá peníze na to, aby se k nim provrtal.
Další ještě vážnější námitka se opírá o průzkum nedalekého Transantarktického pohoří. To je předpokládanému kráteru tak blízko, že by jeho horniny musely být teplem uvolněným při srážce metamorfovány. A nejsou!
Nejdříve musí von Frese prokázat přítomnost metamorfovaných hornin v sousedství kráteru (pokud to kráter je) a pak musí určit jeho stáří jinak, než jen konstatováním, „je to tak velké, že se to muselo odehrát před 250 miliony roků, protože právě v té době došlo k největšímu masovému vymírání v historii pozemského života“. Tomu se říká „zapřahat vůz před koně“.
Pramen: news.nature.com