Omezení letecké dopravy chřipku nezastaví. Britští vědci modelovali číření pandemického kmene chřipky a sledovali přitom vliv omezení letecké dopravy, které se ukázalo jako účinný prostředek v boji proti pandemii SARS. Výsledky jsou jasné. Pomůže jen vakcína. Než bude k dispozici, jsou veškeré snahy o zastavení pandemie marné. S velkým úsilím se dá postup viru jen zpomalit. Některé části světa by tak získaly několikaměsíční odklad. Ale jen za předpokladu, že by tamější vlády a zdravotníci přijali poměrně drastická opatření už po výskytu prvních případů nákazy.
„Nepomohlo by ani omezení 99,9% letecké dopravy,“ řekl jeden z autorů studie zveřejněné v PLoS Medicine Ben Cooper z britské Health Protection Agency.
Cooperův tým použil pro své modely parametry poměrně „slabého“ hongkongského viru, který vyvolal pandemii v roce 1968.
A proč se nedá zastavit chřipka, když se dal zastavit SARS? Rozdíl mezi oběma chorobami je v tom, že oběť SARSu šíří infekci do okolí teprve ve chvíli, kdy jsou na ní už patrné příznaky. Člověk nakažený chřipkou vylučuje do okolí virus už v době, kdy na něm onemocnění ještě není patrné. Na letištích by se zřejmě nepodařilo odhalit více než 10% lidí infikovaných pandemickým kmenem chřipky.