Vakcína americké firmy Vical konstruovaná proti současnému viru H5N1 vykazuje překvapivou „všestrannost“. Při pokusech na myších chránila i před dalšími typy chřipkových virů včetně současných variant virů vyvolávajících „obyčejnou“ sezónní chřipku. Zástupci Vicalu upozorňují, že myši patří k savcům, u kterých se dá podobný „přesah“ vakcíny dosáhnout velmi snadno. S mnohem větším napětím proto očekávají konečné výsledky testů na fretkách, které jsou spolu s kočkami považovány za jeden z nejlepších savčích modelů pro výzkum ptačí chřipky. Přesto cena akcií firmy Vical na burze stoupla okamžitě o 27%.
Chřipkové viry rychle mutují, chyle se mění a pro vakcíny jsou „pohyblivým cílem“. Vakcína je nicméně konstruována tak, aby šance na její „universálnost“ byla co nejvyšší. Využívá nejen silně variabilního hemaglutininu H5, ale i méně variabilních částí jako virový nukleoprotein a matrixový protein. Testy na fretkách zatím dopadají dobře a všechna očkovaná zvířata vystavená smrtelné dávce viru H5N1 přežívají.
Na světě testuje 15 farmaceutických firem celkem 31 vakcín, které by měly mít alespoň částečný účinek na kmen chřipkového viru, který by se mohl vyvinout z viru ptačí chřipky H5N1 a byl by schopný vyvolat pandemii.