Asi 200 tisíc dětí umírá v subsaharské Africe každoročně na mozkovou formu malárie. Jejími hlavními projevy jsou křeče následované hlubokým komatem. Úmrtnost na mozkovou malárii dosahuje 30%. Mozek je ale před podobnými průniky velmi dobře chráněn. Stěny mozkových cév jsou špatně prostupné i pro řadu poměrně malých molekul. Jak se jimi prodere cizopasný prvok zimnička?
Bioložka Monique Stinsová z John Hopkins School of Medicine v Baltimore zjistila, že se mozko-krevní bariéra významně oslabí, pokud jsou její buňky vystaveny krvinkám nakaženým zimničkami. Zimničky vyvolávají rozpad červených krvinek a přitom uvolňují z jejich nitra pestré spektrum nejrůznějších molekul. Některé z těchto látek zjevně oslabují mozko-krevní bariéru a otevírají tak zimničkám volně plovoucím v krvi vstup mezi nervové buňky. Na vině je zatím neidentifikovaný protein.
Na řezu mozkové tkáně je patrné krvácení z poškozených cév.
Pokud by se podařilo najít lék, který by bránil proteinu z narušených červených krvinek v oslabování mozko-krevní bariéry, šance dětí nakažených malárií by rapidně stouply. Samozřejmě za předpokladu, že se k nim tyto léky dostanou. A to není tak úplně samozřejmá věc.
Pramen: ScienceNow