Virologové z Národního ústavu pro zdraví v thajském Bangkoku vedení Sudaratem Damrongwatanapokinem prověřili celkem 629 venkovských „voříšků“ a 111 koček v okrese Suchan Buri v centrálním Thajsku. U 160 psů a 8 koček zjistili přítomnost protilátek proti viru ptačí chřipky H5N1. Znamená to, že tato zvířata byla infikována virem H5N1.
„To je hodně,“ přiznává věhlasný nizozemský virolog Albert Osterhaus z Erasmovy university v Rotterdamu. „Tohle rozhodně nesmíme pouštět ze zřetele.“
Thajští virologové z Chulangornské university už od jednoho psa izolovali živý virus H5N1.
Kočky nepřekvapily. O vnímavosti kočkovitých šelem (včetně „velkých koček“ – např. tygrů) k viru H5N1 se ví už delší dobu. Zpočátku to byly jen zprávy o úhynu koček v blízkosti míst, kde na ptačí chřipku masově umírali opeřenci. Později ale získali vědci i velice „tvrdá“ data, která dokazují nákazu koček mimo jakoukoli pochybnost. Osterhausův tým už využil kočky jako objekt pro sledování nákazy virem H5N1. Vyplývá z nich, že nemocná kočka vylučuje aktivní virus z těla nejen s vykašlaným hlenem, ale i močí a výkaly. Mohou se tak nakazit další kočky a možná i další tvorové – člověka nevyjímaje. U psů byl virus odhalen poprvé.
Osterhaus vyzývá zodpovědné instituce – tedy Food and Agriculture Organization (FAO) a World Organisation for Animal Health - ke sledování nákazové situace u kočkovitých a psovitých šelem.
„To je mezera v našem pátrání po zdrojích viru,“ přiznává Osterhaus. „Zdá se, že vnímavé jsou k viru všechny šelmy.“
Oficiální vyjádření Světové zdravotnické organizace poskytla mluvčí Maria Chengová.
„Zatím je nejasné, jakou roli – pokud vůbec nějakou – mohou tyto skutečnosti znamenat pro přenos nákazy na člověka. Nevíme, jak velkou dávku viru potřebuje člověk k nákaze a jestli se lidé mohou nakazit i od jiných zvířat než od drůbeže.“
Čelní představitel FAO Juan Lubroth řekl, že pro FAO zůstává prioritou nákazová situace u drůbeže a nikoli u psů a koček, protože FAO má na starosti bezpečnost potravin a otázky spojené s chovem hospodářských zvířat. A navíc má FAO jen omezené prostředky. Protože zatím nebylo prokázáno onemocnění psů vyvolané virem H5N1, považuje Lubroth riziko za velmi malé.
„Možná je to důležité,“ řekl Lubroth. „Ale v současné době nemám pro takový názor podklady. Samozřejmě, že zítra už mohu být kritizován za to, že jsem se mýlil. To si beru na zodpovědnost.“
Konzumenti psího masa se ostře ohradili proti prohlášení Juana Labrotha, že FAO nákazová situace u psů nezajímá, protože jeho hlavním předmětem činnosti je „bezpečnost potravin“.
„A co teda pes je, když to není potravina?“ ptá se nechápavě tento čínský prodavač rychlého občerstvení.
Pramen: Nature