„Jestli virus H5N1 pronikne na Africký kontinent, bude zle. Kontinent, kde je velmi omezený přístup k lékařské péči utrpí další těžkou ránu,“ prohlásila před pár týdny mluvčí Světové zdravotnické organizace Maria Chengová.
Vědci už zaznamenali několik planých poplachů. Například při nedávném masovém úhynu ptactva na jezeře Malawi. V tomto případě ale analýzy provedené v Jihoafrické republice podezření na nákazu ptáků virem H5N1 ještě vyvrátily.
Planý poplach na Malawi demonstroval jednu ze specifik afrického kontinentu – ze 46 afrických zemí jich má jen 10 autorizované virologické laboratoře, které mohou vynášet hodnověrný konečný verdikt.
Po planých poplaších přichází z Nigérie zpráva, která dokazuje, že tentokrát „to je na ostro“.
Podle informací Mezinárodní kanceláře pro zvířecí nákazy v Paříži (OIE) uhynulo na nákazu virem H5N1 40 000 nosnic. Nákaza vypukla 10. ledna na jedné farmě ve státě Kaduna poblíž města Igabi, asi 150 km jižně od správního střediska Kano. Majitelé farmy zkoušeli léčit drůbež antibiotiky. Marně. Definitivní potvrzení o tom, že v Nigerii se skutečně potýkají s virem H5N1, přišlo z virologické laboratoře v italské Padově. Její zpráva mlčí o kmeni viru.
V podezření z šíření nákazy jsou ostralky štíhlé případně čírky modré. Tyto kachny zimující v Africe, ale v létě odlétají na sever. Některé se dostávají na Sibiř, kde se potkávají ptáci z celé Asie. Jen na jezeře Čad zimuje každoročně asi půl milionu čírek z Evropy a Asie.
Výskyt viru H5N1 v okolí Černého moře a v Turecku udělal z nálezu viru H5N1 v Africe jen otázku času. Právě přes země kolem Černého moře táhne řada ptáků na podzim do Afriky.
Bylo krajně nepravděpodobné, aby si některý z nich nepřibalil virus H5N1 s sebou. Zvláště když se ukazuje, že kachny mohou přenášet vysoce patogenní kmeny viru bez zjevné újmy na zdraví. V této souvislosti bude zajímavé vědět, nakolik se nigerijský virus podobá tureckému viru, který prokázal zabijácké schopnosti více než přesvědčivě.
Jedním z center šíření viru H5N1 mohou být hejna kachen zimující na africkém jezeře Čad.
Pramen: OIE, Paříž