S výjimkou zavilých feministek asi už není potřeba nikoho přesvědčovat, že muži a ženy nejsou tak úplně stejní. Patříme sice spolu se ženami ke stejnému druhu primátů, ale jak už to chodí, nejsou naše role tak úplně stejné. Nejde jenom o sex, lidi jsou jako vzácná výjimka mezi savci pověstní tím, že máme ekologicky specializovaná pohlaví. Evoluce nás udělala tak, že muži loví a ženy sbírají. To se pochopitelně otisklo i do chemie mozků mužů a žen, čili do jejich chování, které je sice v mnoha případech stejné, občas se ale pozoruhodně liší. Příkladů jsou plná média a stále přibývají nové. V poslední době se objevily dvě docela zajímavé studie. První z nich shledává, že ženy, tedy z pohledu chemie osoby pod silným vlivem estrogenů bezpečněji řídí a ta druhá zase ukazuje, že lidé na estrogenu radostněji reagují na kreslené vtipy.
Badatelé z Bradford University vystavili 43 mužů a žen ve věku 18-35 let sérii neuropsychologických testů, hodnotících například jejich prostorovou orientaci, schopnost naučit se určitá pravidla, pozornost, předvídavost nebo schopnost ovládat řízení. Jak se ukázalo, ženy byly daleko lepší ve schopnosti přeorientovat pozornost z nějakého podnětu na jiný, což jim poskytuje významnou výhodu například právě pro řízení motorového vozidla nebo taky pro čtení. Proto ženy dělají větší radost učitelkám ve škole a proto i opatrněji řídí. Zdá se, že estrogeny mají dobrý vliv na neurony ve frontálních lalocích mozku, tedy tam, kde se dělá pozornost a učení pravidel.
Věc je samozřejmě složitější. Jízda autem zahrnuje spoustu různých dovedností a ženy jsou zase na druhou stranu například slabší ve čtení mapy a při parkování. Pokud jde o dopravní nehody, ženy mají sklon více bourat na kruhových objezdech a na křižovatkách typu T, ovšem díky pozorné jízdě při nižších rychlostech než muži. Muži řídí na testosteronu a tak jezdí riskantněji, lépe se orientují v mapě i v dopravní situaci a mají vyšší sebedůvěru. A taky mají na kontě víc nehod.
Muži a ženy jsou často vnímáni jako rozdílní ve smyslu pro humor, až dosud však scházela nějaká tvrdá data, jenž by tuhle představu mohla podložit. Vědci z kalifornské Standford University School of Medicine ve snaze zjistit, jak to doopravdy je otestovali 10 mužů a 10 žen. Ukazovali jim černobílé kreslené vtipy a zjišťovali, jak hodnotí jejich vtipnost. Zároveň pomocí magnetické rezonance sledovali, kde se v mozku testovaných osob něco děje. Míru aktivity v aktivních místech mozku odhadovali podle úrovně okysličení krve v těchto místech. Čím víc krve, tím víc práce.
Ukázalo se, že muži a ženy mají ve vnímání vtipů mnoho společného. Shodli se v tom, které vtipy jsou zábavné a které ne, aktivovaly stejná místa v mozku a zhodnocení zábavnosti vtipu jim trvalo stejně dlouho. Rozdíl mezi pohlavími se poměrně překvapivě objevil v centru slasti, tedy v nucleus accumbens, v oblasti bohaté na dopamin, která se silně aktivuje, když se stane něco příjemného. Když testovaným osobám ukázali vtipný vtip, ženy aktivovali centrum slasti více než muži. Ženy jsou tedy podle všeho dobrým vtipem příjemněji překvapeny než muži. Naopak, muži byli podle aktivity centra slasti více zklamáni, když testovaný vtip nebyl vtipný. Zdá se, že pokud jde o vtipy, tak muži a ženy odlišně nakládají s emocemi. Studie má i praktické využití – když pomineme to, že by vydavatelé humoristických časopisů měli své tiskoviny více cílit na ženy, lze výsledky podobných prací úspěšně využít při studiu mentálních onemocnění, která postihují jedno pohlaví více než druhé, jako třeba deprese.
Ženy si bohužel více užijí i nepřekonatelný mnohovrstevný humor Red Meatu Maxe Cannona. Nelze než tiše závidět.
Pramen: BBC News, PNAS