V severovietnamské provincii Bac Giang uhynulo během nového náporu viru H5N1 asi 4000 kusů drůbeže. Zároveň se zřejmě nakazil i jeden člověk. Testy u nemocného stále ještě probíhají. Celá oblast je nyní pod karanténními opatřeními.
Představitel Světové zdravotnické organizace v Hanoji vyjádřil spokojenost s postupem hanojských úřadů a nespokojenost s postupem viru. Pokračující epizootie (zvířecí „epidemie“) označil za „znepokojivé“. Trochu větší přehled prokázal hanojský zástupce Organizace pro zemědělství a výživu Fabio Friscia, když upozornil, že s poklesem teplot s nadcházející zimou na severní polokouli bude podobných případů přibývat.
V jižní Číně, v oblasti sousedící s Vietnamem, hlásí již čtvrtý případ ptačí chřipky za poslední dva týdny. Při posledním uhynulo 9 000 kusů drůbeže. Zároveň byla zjištěna nákaza virem H5N1 u dvaceti uhynulých volně žijících ptáků, především strak. V ohrožené oblasti bylo preventivně poraženo 300 000 kusů domácí drůbeže. Zatím nebyl v Číně zaznamenán případ nákazy lidí.
Také Japonsko má z ptačí chřipky zamotanou hlavu. V jedné farmě na sever od Tokia byl zjištěn výskyt viru typu H5. Zda jde o virus H5N1 se teprve zjišťuje. Většinu z dosavadních japonských případů ptačí chřipky měl na svědomí virus H5N2, který pro člověka nepředstavuje výrazné riziko.
Ve Vietnamu se schyluje k velkému chřipkovému cvičení. To proběhne v polovině listopadu v Hanoji, v Ho Či minově městě a v provincii Khanh Hoa v centrálním Vietnamu. Lékaři si nacvičí, jak budou transportovat pacienty do zdravotních středisek a jak budou poskytovat lékařskou péči tisícům nakažených osob. Vietnam se také připravuje k vlastní výrobě oseltamoviru, aby si vytvořil dostatečnou zásobu tohoto léku. Jak to mají Vietnamci domluvené s farmaceutickým koncernem Roche vlastnícím patent na tento lék, není zatím ze zpráv jasné.
Pramen: WHO
Poznámka: S tímto stavem ostře kontrastují informace, které se objevily v českých sdělovacích prostředcích. Podle nich Světová zdravotnická organizace (SZO) 1. listopadu označila rizika ptačí chřipky za snížená s ohledem na fakt, že končí tah tažných ptáků. Toto prohlášení by mohlo nejspíš pocházet z 1. dubna. Ale ani jako „apríl“ by nebylo dobré. Oficiální prohlášení SZO žádný podobný nesmysl neuvádějí.