Česko leží v geologicky velmi starém území, proto zde nyní nezažíváme velké přírodní katastrofy, jakými jsou zemětřesení, vlny tsunami nebo sopečné výbuchy. Pozůstatky po pohybech zemské kůry nalezneme v blízkosti Františkových Lázní. V přírodní rezervaci Soos si můžeme prohlédnout dosud činné miniaturní bahenní sopky (mofety) a Komorní hůrku - nejpozději vyhaslou sopku ve střední Evropě.
Vědci z Výzkumného centra životního prostředí v Lipsku-Halle (UFZ - Umweltforschungszentrums Leipzig-Halle), a z Geologického výzkumného centra Potsdam (GFZ - GeoForschungsZentrums Potsdam ), na základě pozorování stoupajících plynů z tamních mofet (výron suchého oxidu uhličitého po ukončení vulkanické činnosti) a minerálních pramenů předpověděli, že oblasti hrozí slabá zemětřesení. Ale místní vyhaslé sopky se prý probudí až za stovky tisíc let. Podle Dr. Aleše Špičáka, ředitele Geofyzikálního ústavu AV ČR , slabé zemětřesení do 5. stupně Richterovy stupnice, jaké západní Čechy postihlo zhruba před dvaceti lety, samozřejmě vyloučit nelze, ale nelze ho ani předvídat. Zemětřesné roje se v této oblasti objevují zhruba jednou za 5 let.
Měření během posledních 12 let ukázala, že se v plynech, vystupujících z mofet, mění poměr dvou izotopů hélia. „Přitom byly nejvyšší hodnoty naměřené v Evropě severně od Alp takové, jaké jsou jinak známé jen z aktivních vulkanických oblastí“, sděluje Dr. Karin Bräuer z UFZ.
Pro vědce jsou tyto změny důkazem nárůstu magmatické aktivity pod Chebskou pánví. Stoupající magma by mohlo být příčinou zemětřesných rojů, které se pravidelně vyskytují v jihovýchodním Saska (Vogtland), severozápadních Čechách, severovýchodním Bavorsku (Fichtelgebirge, česky Smrčiny) a v Horním Falcku.
Výsledky výzkumu "Combined gas-geochemical and geophysical studies on the Vogtland/NW-Bohemia nonvolcanic earthquake swarm area, central Europe“ (Kämpf, H.; Geissler, W.H.; Bräuer, K.) byly předneseny v pátek 7. října 2005 na 8. Mezinárodní konferenci Gasgeochemie v Palermu (ICGG 8 - 8th International Conference on Gas Geochemistry, 2.-8.10.2005) a byly uveřejněny v časopise Geophysical Research Letters (GRL svazek 32 v roce 2005).
Zdroj:
https://www.ufz.de/index.php?de=6141&print=1
https://www.copernicus.org/ICGG8/index.html