Netopýři nebyli usvědčeni z přenosu nebezpečných virů poprvé. Například virus nipah, který si v Indonésii vyžádal oběti na životech nejen mezi domácími vepři, ale i mezi jejich ošetřovateli, přicestoval z Austrálie s tažnými netopýry. Předtím už nakazili netopýři nebezpečným virem australské koně a jejich ošetřovatele.
Nyní přicházejí čínští vědci s informací, že koronavirus příbuzný původci choroby SARS objevili u jednoho z místních netopýrů (vrápenců). Nakaženo jím bylo 40% prověřovaných zvířat. Původně se ocitly v centru podezření cibetky (konkrétně ovíječ maskovaný – Paguma larvata), které se prodávají na čínských tržištích jako delikatesa místní kuchyně. Teď se zdá, že ovíječi byli jen prostředníky, kteří převzali virus od netopýrů a předali jej lidem. Nelze ale vyloučit, že se virus dostal k lidem i přímo od vrápenců, kteří patří v Číně rovněž k oblíbeným pochoutkám a navíc jsou jejich výkaly využívány tradiční čínskou medicínou.
… od cibetkovitých šelem odvíječů maskovaných.
Teď se jeví jako nejpravděpodobnější zdroj infekce čínští vrápenci.
Epidemiologové z Hongkongu vyzývají, aby vrápenci zůstávali pod dohledem, protože nelze vyloučit comeback SARSu. Jistě by nebylo o co stát. Připomeňme si, že touto chorobou onemocnělo asi 8000 lidí a asi 800 jich na SARS zemřelo.
Pramen: PNAS