O.S.E.L. - Ovce přenášejí BSE na jehňata
 Ovce přenášejí BSE na jehňata
Podobně jako skrapie, šíří se u ovcí z matky na potomka i BSE.


 

 

Na ovce čeká řada nebezpečí.

Britové stále ještě nemají jasno, jestli se některé ze 40 milionů britských ovcí nakazily hovězími priony. V Británii trápí ovce jejich vlastní prionové onemocnění skrapie.
Odhaduje se, že ročně uhyne na tuto chorobu asi 4 000 ovcí. Otázku, zda některé z těchto ovcí nehostí v těle hovězí priony a netrpí proto chorobou BSE, se pokusili britští veterináři rozlousknout už několikrát. Momentálně prošly testy vzorky mozkové tkáně 2 700 ovcí uhynulých na prionové onemocnění a u dvou nebyla možnost nákazy hovězími priony vyloučena. Zkoumání pokračuje.

Už dříve byla ale prokázána BSE u koz – v Británii a Francii.
Britové nezkrmují masokostní moučku oficiálně od roku 1988, a proto mnozí lidé otázku ovčí BSE odmítají s odůvodněním, že nakažené ovce jsou už dávno v ovčím nebi.

 

Kromě zlotřilých vlků…

Výsledky výzkumu zveřejněného nedávno ve vědeckém časopise Veterinary Record ale dokazují, že se hovězí priony mohou udržovat v ovčí populaci podobně jako priony vyvolávající skrapii. Jehně se nakazí od matky buď během vývoje v těle matky nebo při porodu. V pokusném stádě nakaženém v roce 2000 BSE se v roce 2003 narodilo jehně, které v letošním roce uhynulo na BSE.
Sledování ve stádě pokračuje.

 .

 

prion


… jsou to i priony, a to dokonce i hovězí.

pohádky

Riziko ovčí BSE tedy stále ještě není „vybájenou pohádkou“ – spíše reálnou možností.

Prameny: Veterinary Record  a Pohádky ovčí babičky


Autor: Jaroslav Petr
Datum:18.08.2005 11:58