Ten, kdo má zuby víceméně v pořádku a vrtání kazu považuje za adrenalinový zážitek, snad ani nedocení, jak fantastická je představa, že namísto hořkého loučení s jedním zubem za druhým bude možné si nechat vypěstovat náhradní zuby. Už nebudeme muset závidět žralokům a dalším živočichům, kterým dorůstají zuby. Donedávna to bylo čistokrevné science-fiction, teď už zvolna můžeme přemýšlet o tom, jestli to bude hradit pojišťovna.
Výzkum v tomto směru běží na plné obrátky. Pěkný úspěch mají na kontě odborníci King's College London (KCL) a Imperial College London (ICL), kteří vyvinuli pozoruhodný materiál, posilující komunikaci mezi buňkami, v tomto případě mezi buňkami tvořícími nový zub. Jde o speciální hydrogel, který podporuje růst zubů s využitím epiteliálních a mezenchymálních buněk myších embryí.
Jak říká vedoucí výzkumu Xuechen Zhan z KCL, jejich hydrogel napodobuje mezibuněčnou hmotu, která je zásadní pro růst zubu. Na rozdíl od předešlých receptů tento hydrogel uvolňuje signální faktory postupně, čímž napodobuje prostředí v lidském těle. Funguje to a zuby pěkně rostou.
##seznam_reklama##
Zhan a spol. teď řeší, jak vypěstované zuby dostat pacientům do chrupu. Možností je víc. Napadlo je, že mohou transplantovat „zárodek“ zubu pacientovi přímo tam, kde potřebuje nový zub a pak ho tam nechají vyrůst. Anebo mohou nejprve vypěstovat v laboratoři kompletní zub a poté ho transplantovat v „dospělém“ stavu. V obou případech začíná léčba v laboratoři a odebráním buněk pacienta.
Výzkum Zhanova týmu je součástí širšího úsilí regenerativní medicíny, která se snaží nahradit umělé materiály, které sice mají v medicíně bohatou historii a udělaly mnoho dobrého, ale nejsou, upřímně řečeno, ideální. Vědci se snaží namísto používání kovových implantátů nebo třeba právě zubních plomb posilovat přirozené regenerační schopnosti lidského těla pomocí kmenových buněk a důmyslných biomedicínských zásahů. Ať si tělo vypěstuje samo, co potřebuje.
Video: British scientists grow tooth in a laboratory | BBC News
Literatura