Simulace vesmíru ve fantazii AI. Kredit: MS Copilot
"Hypotéza simulace", popularizovaná filozofem Nickem Bostromem a rezonující v nesčetných sci-fi dílech, často působí jako zajímavé, leč netestovatelné filozofické cvičení. Jak bychom vůbec mohli poznat, zda žijeme v "Matrixu"? Většina diskuzí zůstává v rovině spekulací. O to cennější a osvěžující je přístup astrofyzika Franca Vazzy (Univerzita v Boloni & INAF Bologna), který se ve své nedávné práci odvážně pokusil tuto hypotézu konfrontovat s neúprosnými zákony fyziky a astrofyzikálními pozorováními. Jeho analýza přináší překvapivě silné argumenty proti tomu, že bychom byli pouhými jedničkami a nulami v kosmickém kódu.
Jádro Vazzova elegantního argumentu spočívá v hlubokém propojení mezi informací a fyzikální realitou, které moderní fyzika odhalila. Jakýkoli výpočet, jakékoli zpracování informace – a tedy i jakákoli simulace – není jen abstraktní matematickou operací, ale fyzickým procesem, který vyžaduje konkrétní zdroje: energii a paměť.
Zásadní je zde Landauerův princip, který říká, že vymazání jednoho bitu informace při dané teplotě vyžaduje minimální, nenulové množství energie, které se rozptýlí jako teplo. Simulace reality by vyžadovala neustálé ukládání a aktualizaci obrovského množství informací popisujících stav všech částic, polí a jejich interakcí. Každý krok simulace, každá změna stavu, by měla svou nevyhnutelnou energetickou cenu.
Kromě toho existují další fundamentální limity. Například Bekensteinova hranice udává maximální množství informace, které může být obsaženo v dané oblasti prostoru s danou energií. Tyto principy nám říkají, že samotné informace a jejich zpracování mají fyzikální "váhu" a nejsou zadarmo. Právě na těchto pevných fyzikálních základech postavil Franco Vazza svůj test hypotézy simulace.
Aby Vazza mohl kvantifikovat náročnost simulace našeho vesmíru, systematicky prozkoumal tři možné scénáře s rostoucí ambicí simulátora:
Pro každý z těchto scénářů pak Vazza odhadl minimální množství informace (počet bitů nebo kvantových stavů) potřebné k reprezentaci daného systému a jeho evoluce v čase. Následně, s využitím principů jako Landauerův, přepočítal tuto informační náročnost na minimální požadavky na paměť, výpočetní výkon a především na energii potřebnou k běhu takové simulace.
Příklady rozložení povolených hodnot základních konstant (přepočtených na jejich hodnotu v tomto vesmíru), které jsou nezbytné pro simulaci Země v nízkém rozlišení v jiných vesmírech, jak je předpovězeno pomocí Monte-Carlo simulací. Každá osa udává povolenou hodnotu každé konstanty, normalizovanou na hodnotu, kterou má v tomto vesmíru. Zdroj, kredit: Vazza, F. (2025). Astrophysical constraints on the simulation hypothesis, arXiv:2504.08461
Výsledky Vazzovy analýzy jsou skutečně ohromující a pro hypotézu simulace zdrcující. Ukázalo se, že i při těch nejoptimističtějších předpokladech jsou energetické a výpočetní nároky na simulaci naší reality astronomicky nedosažitelné v rámci vesmíru, který by se řídil stejnými fyzikálními zákony jako ten náš.
Klíčovým závěrem Vazzovy práce tedy je: Je fyzikálně (téměř) nemožné, aby náš vesmír byl simulací běžící na počítači umístěném uvnitř nějakého "rodičovského" vesmíru, pokud by tento rodičovský vesmír sdílel stejné základní fyzikální zákony jako ten náš. Hypotéza simulace by mohla být udržitelná pouze tehdy, pokud by simulující vesmír měl dramaticky odlišnou, mnohem "výkonnější" fyziku, umožňující řádově vyšší hustotu informace a efektivitu výpočtů, než jaké připouštějí nám známé principy.
Tato studie samozřejmě nedokazuje s absolutní jistotou, že nejsme v simulaci – vždy lze postulovat simulátor s libovolně fantastickými vlastnostmi. Vazzův přínos je však v tom, že jasně ukazuje extrémní fyzikální cenu takové simulace. Argumenty typu "v budoucnu budou počítače mnohem výkonnější" zde nestačí; narážíme na fundamentální limity dané vztahem informace a energie.
Jeho práce nám tak dává silný, fyzikálně podložený důvod věřit, že realita, kterou zažíváme, není jen iluzí generovanou kódem v nám podobném vesmíru. Zároveň nám připomíná neuvěřitelnou komplexitu a informační bohatost našeho vlastního světa, od kvantových polí až po kosmické struktury. Zdá se, že náš vesmír je ve svém vlastním rámci výpočetně neredukovatelný.
##seznam_reklama##
Franco Vazza nám svým odvážným a důmyslným propojením astrofyziky, informační teorie a fundamentální fyziky poskytl silný argument proti často až příliš lehkovážně přijímané hypotéze simulace. Jeho práce je krásnou ukázkou toho, jak vědecká metoda, založená na kvantifikaci a konfrontaci s pozorovatelnou realitou, může osvětlit i otázky zdánlivě patřící jen do sféry filozofie. I když absolutní jistotu nemáme, můžeme si z jeho závěrů odnést jisté uklidnění a možná i nové ocenění pro hloubku, komplexitu a pravděpodobnou "autentičnost" vesmíru, jehož jsme součástí. Zdá se, že nejsme jen programem – a to je závěr, ke kterému nás dovedla poctivá věda, nebojící se klást ani ty nejpodivnější otázky.
Zdroj: Vazza, F. (2025). Astrophysical constraints on the simulation hypothesis for this Universe: why it is (nearly) impossible that we live in a simulation. arXiv:2504.08461 [physics.pop-ph].
Video: 2016 Isaac Asimov Memorial Debate: Is the Universe a Simulation?