V říjnu 2023 se ukázalo, že Japonsko, na rozdíl od Spojených států nevzdalo vývoj elektromagnetického kolejnicového děla, čili railgunu. Dělá na to japonská vládní agentura ATLA (Acquisition Technology & Logistics Agency). Tehdy zveřejnili první snímky testů, které se měly odehrát na moři, na blíže nespecifikované platformě.
Teď se píše rok 2025 a námořníci JMSDF (Japan Maritime Self-Defense Force) představili prototyp railgunu, který je instalovaný na palubě vojenské lodi JS Asuka, která v japonském námořnictvu hraje roli technologického demonstrátoru. Snímky jsou spíše estetické, vše je dost utajované, takže není jasné, jak za ty necelé dva roky vývoj japonského railgunu pokročil.
Podle vyjádření ATLA z roku 2023 japonský railgun vystřeluje projektily rychlostí 2,23 kilometrů za sekundu, tj. Mach 6,5, při využití 5 MJ energie. Tím splnili jeden z hlavních cílů výzkumu a vývoje railgunu. Druhým zásadním úspěchem bylo, že hlaveň railgunu přečkala bez zásadního poškození 120 vystřelených projektilů. Dalším cílem výzkumu bylo i co největší snížení nároků na energii pro railgun.
##seznam_reklama##
ATLA vyvíjí japonský railgun už asi 10 let. Počítají s ním pro námořnictvo, ale také pro instalace na souši. Pokud dotáhnou projekt railgunu úspěšně do konce, získají tím významnou technologickou výhodu. Předností railgunu je, že jde o vysoce účinný, a přitom poměrně flexibilní a pokud bude malý tak i praktický bojový systém.
Railgun může zasahovat proti velmi rozmanitým cílům na moři, souši i ve vzduchu, a to do značné vzdálenosti. Je to vlastně hypersonický systém, takže by mohl pomoci proti hypersonickým hrozbám.
Jako zbraň nabízí railgun ohromné výhody, pokud jde zásoby munice a finančních nákladů na výstřel, které jsou proti tradičních raketovým systémům protivzdušné obrany, podstatně nižší. Zatím není úplně jasné, zda se railgun doopravdy stane zbraní pro japonské námořnictvo i pozemní síly. Prozatím se to ale zdá být na dobré cestě.
Literaturaě
Video: Railgun ATLA R&D Projects Progress in FY2023