Jak jsme na OSLU psali zhruba před rokem, Velká Británie v rámci obrany proti dronům založené na energetických zbraních, nevyvíjí jen laserový „Dračí oheň.“ Pracují i na energetickém zbraňovém systému, který využívá elektromagnetické záření na mnohem delších vlnách.
Vzhledem k utajování a také „anglosaskému“ přístupu k terminologii byla kolem tohoto systému řada nejasností, včetně toho, jak se vlastně jmenuje. Postupně vyšlo najevo, že jde o systém přezdívaný RapidDestroyer, jemuž ovšem Britové bohužel přiřkli poněkud bezpohlavní oficiální název RFDEW (Radio Frequency Directed Energy Weapon), který tvrdošíjně mate tím „radio.“ Ve skutečnosti jde o mikrovlny a je to tudíž mikrovlnná zbraň. Původně to sice jsou „vysokofrekvenční rádiové vlny,“ ale dnes se mluví mnohem víc o mikrovlnách.
Britská armáda nedávno systém RapidDestroyer úspěšně otestovala a potvrdila, že dokáže současně zlikvidovat i více hejn dronů. Podle dostupných informací šlo o více než 100 dronů, včetně dvou hejn po 8 dronech. Jeden „výstřel“ mikrovln přitom přijde zhruba na 10 pencí čili asi na 3 Kč.
##seznam_reklama##
Drony se dnes stávají zásadní vojenským prostředkem a současně i rizikem v civilním životě, například v letecké dopravě. Jak uvádí David Szondy na platformě New Atlas, jen v roce 2024 zaútočilo Rusko na Ukrajinu asi 18 tisíci velkými drony. Výzkumné centrum dronů Center for the Study of the Drone na Bard College zase uvedlo, že jen v USA se loni odehrálo 241 rizikových přiblížení mezi drony a civilními letouny.
Není tajemstvím, že klasické prostředky protivzdušné obrany proti dronům selhávají, zvláště pokud jde o operace hejn většího počtu malých levných dronů. Šanci proti takovým útokům by mohly mít energetické zbraně, které zasáhnou větší počet dronů současně s mizivými finančními náklady na výstřel.
Systém RapidDestroyer vznikl v rámci projektu Project Ealing s vynaložením zhruba 40 milionů liber. Dokáže zasáhnout více dronů současně do vzdálenosti 1 kilometru. Jak je pro mikrovlny typické, RapidDestroyer přímo nezasahuje do komunikace či navigace dronu, ale prostě usmaží jeho elektroniku a senzory mikrovlnami.
RapidDestroyer je do značné míry automatizovaný. Jeho obsluha vyžaduje jediného člověka, přičemž systém může operovat na rozmanitých platformách, včetně nákladních aut a obrněných vozidel. Mohl by se stát významným prvkem vrstevnaté protivzdušné obrany klíčových vojenských i civilních zařízení.
Video: The radio wave weapon that takes down drones: Meet the RF DEW
Literatura