O.S.E.L. - Anomální chování spirální galaxie věští budoucí potíže v Mléčné dráze
 Anomální chování spirální galaxie věští budoucí potíže v Mléčné dráze
Galaxie 2MASX J23453268−0449256 je vážně divná. Její zběsilá supermasivní černá díra chrlí rádiové jety, které měří asi 6 milionů světelných let. Přesto se galaxie, která je jednou z největších spirálních galaxií ve známém vesmíru, nezhroutila a stále se majestátně otáčí v temnotě vesmíru.

Spirální gigant 2MASX J23453268−0449256. Kredit: Bagchi and Ray et al/Giant Metrewave Radio Telescope.
Spirální gigant 2MASX J23453268−0449256. Kredit: Bagchi and Ray et al/Giant Metrewave Radio Telescope.

Ve vzdálenosti asi 1 miliardy světelných let pozorujeme masivní galaxii se supermasivní černou dírou o hmotnosti miliard Sluncí. Jak ukázala pozorování s využitím vesmírného dalekoledu Hubble Space Telescope a pozemských radioteleskopů Giant Metrewave Radio Telescope a Atacama Large Millimeter Wave Array, z černé díry této galaxie tryskají kolosální jety do vzdálenosti asi 6 milionů světelných let a vyzařují rádiové vlny.

 

Joydeep Bagchi. Kredit: IUCAA.
Joydeep Bagchi. Kredit: IUCAA.

Samo o sobě by to nebylo zase tak mimořádné. Podobné objekty s gigantickými rádiovými výtrysky na obloze občas nacházíme. Jenomže tahle galaxie je spirální.

 

Jde o galaxii 2MASX J23453268−0449256, přičemž délka jména nenápadně naznačuje, že jde o jednu z největších známých spirálních galaxií ve vesmíru. Vtip je v tom, že podobné masivní rádiové jety doposud známe prakticky výhradně u eliptických galaxií. Nikoliv u spirálních.

 

Logo. Kredit: CHRIST University.
Logo. Kredit: CHRIST University.

Pro astronomy je to anomálie s třaskavým potenciálem. Mohla by změnit náš pohled na vznik a evoluci galaxií. Poněkud zneklidňujícím směrem. Jak totiž říká vedoucí výzkumného týmu Joydeep Bagchi z CHRIST University v indickém Bengalúru, jejich objev znamená, že by i Mléčná dráha mohla spustit podobně extrémní energetické výtrysky, které zamoří široké okolí vysokoenergetickým zářením. Pokud by se k tomu nějak přimotala Sluneční soustava, mohlo by to mít následky. Další věc je, že už k tomu v minulosti nejspíš došlo. V Mléčné dráze zřejmě máme pozůstatky takových událostí.

 

Vědci až doposud měli za to, že takto divoká aktivita supermasivní černé díry, ze které se řinou monstrózní výtrysky, nejspíš zničí delikátní spirální strukturu, pokud jde o spirální galaxii. Jenomže, jak se zdá, nezničí. 2MASX J23453268−0449256 doslova soptí svými rádiovými jety. Její supermasivní díra je jednou z nejvíce extrémních, co známe. Struktura této spirální galaxie přesto drží.

##seznam_reklama##

Zvláštní je i to, že tuto galaxii obklopuje gigantické halo žhavého plynu, který vyzařuje rentgenové záření. Také se ukazuje, že spirální cvalík 2MASX J23453268−0449256 obsahuje asi 10krát více temné hmoty než Mléčná dráha. Jinak by se rozpadl rychle rotující disk této galaxie. Autoři studie si pochvalují, že jejich výzkum anomální galaxie otevírá nové směry výzkumu v astrofyzice a kosmologii.

 

Video: Joydeep Bagchi: Supermassive black holes and relativistic jets I

 

 

Video: Joydeep Bagchi: Supermassive black holes and Relativistic jets II

 

Literatura

Royal Astronomical Society 21. 3. 2025.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 538: 1628–1652.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:27.03.2025