Optimisté říkají, že jaderná energetika prochází čímsi jako renezancí. Bylo by to samozřejmě fajn, ale výsledky zatím nejsou příliš hmatatelné. Jak se zdá, celá řada zemí potřebuje jadernou energetiku. Musejí ale čelit obtížím, které přitom tolik nesouvisejí s výrobou samotných reaktorů a technologií jaderné energetiky, ale spíše se stavebnictvím. Je velmi obtížné, drahé a zdlouhavé vybudovat areál jaderné elektrárny se vším potřebným zabezpečením, a také prokousat se džunglí potřebných povolení.
Jsou ale i jiné možnosti. Britští Core Power ohlásili, že plánují vybudovat flotilu plovoucích jaderných elektráren s pokročilými jadernými reaktory a modulárním námořním designem.
Flotila by měla zakotvit u pobřeží Spojených států během příštích 10 let. Umístění elektráren na lodě přináší řadu výhod, počínaje výtečnou mobilitou.
##seznam_reklama##
Core Power se přitom orientují na urychlení produkce, v podstatě na masovou výrobu. V případě plovoucích jaderných elektráren to zní divně, ale opravdu tomu tak je, přinejmenším v plánech Core Power. Počítají s modulární stavbou lodí na výrobních linkách, podobně jako za 2. světové války, když Spojené státy bojovaly proti nacistům, probíhal program Liberty. Američané nahrazovali ztráty způsobené německými ponorkami masovou výrobou obchodních lodí. Dokázali vyplout s lodí do měsíce, někdy pouhých 7 dní od založení kýlu.
Klíčovým prvkem masově vyráběných plovoucích elektráren je jaderný reaktor založený na tavených solích. Namísto palivových tyčí a vody pod vysokým tlakem využívá jaderné palivo smíchané s tavenými solemi za běžného atmosférického tlaku. Reaktory s tavenými solemi sice mají své mouchy, ale jsou kompaktní, mechanicky jednoduché a chlazení je založené převážně na pasivní cirkulaci. Jako bonus nemají sklony k roztavení. Údržba těchto reaktorů je (relativně) jednoduchá. Pokud jde o výměnu paliva, podle Core Power ji nebudou reaktory po dobu své životnosti potřebovat.
Podle šéfa Core Power Mikala Bøeho program „Liberty“ pro plovoucí jaderné elektrárny vytvoří trh v hodnotě 2,6 miliardy dolarů. Věří si, že to zvládnou včas a v rámci rozpočtu. Plovoucí elektrárny poté zajistí energetickou bezpečnost pro těžký průmysl a námořní dopravu. Nicméně, určitá skepse je jistě na místě. Čas ukáže, nakolik reálné tyhle plány jsou.
Video: New Nuclear for Maritime
Literatura