O.S.E.L. - Autonomní dronový generátor Windlift těží 30 kWh létáním na kabelu
 Autonomní dronový generátor Windlift těží 30 kWh létáním na kabelu
Společnost Windlift vyvíjí systém na těžbu větrné energie, jehož klíčovým prvkem je dron s generátory, který autonomně létá na kabelu, v němž teče větrná elektřina do pozemní stanice. V tuto chvíli mají systém o výkonu 30 kWh a vyvíjejí větší komerční variantu 70 kWh. Dronový generátor je oproti klasickým větrným turbínám dramaticky levnější a také praktičtější.

Dronový generátor. Kredit: Windlift.
Dronový generátor. Kredit: Windlift.

V roce 2023 se větrná energie podílela asi na 7,8 procentech veškeré elektřiny vyrobené ve světě. V některých zemích je to hit. V Dánsku vítr vyrobí 48 procent elektřiny, 43 procent v Uruguayi a v Irsku je to 35 procent. Cena větrné energie, vyjádřená jako LCoE (Levelized Cost of Energy), v průběhu času klesá, především kvůli zlepšující se účinnosti, poklesu nákladů a větším větrným generátorům, je stále dost vysoká.

 

Dron systému Windlift. Kredit: Windlift.
Dron systému Windlift. Kredit: Windlift.

Nedotovaná cena větrné energie na pevnině se pohybuje mezi 25 až 75 dolary za MWh, zatímco v oceánu je větrná energie poněkud dražší, zhruba 72 až 140 dolarů za MWh. Větrné generátory bývají masivní, obzvláště na moři. Tam mohou být až 340 metrů vysoká monstra, vyrábějící až 26 MW, v některých případech schopná odolat hurikánům. Takový mamut utáhne kolem 8 500 amerických domácností. Vedle podobných megaturbín se ale objevují i jiná, velmi zajímavá řešení.

 

Společnost Windlift postavila pozoruhodný systém pro generování větrné elektřiny na souši i na moři. Klíčovým prvkem jejich technologie je dron z uhlíkových vláken, který váží cca 11,3 až 13,6 kg a má generátory na křídlech. Je připojený k pozemní stanici 60metrovým kabelem, který vede generovanou elektřinu. Při zapojení systému vzlétne dron vertikálně, až do napnutí kabelu. Poté začne autonomním letem opisovat ve vzduchu osmičku.

##seznam_reklama##

Při tomto pohybu se žene vzduch přes rotoru dronu a generátory vyrábějí celkem zhruba 30 kWh. Elektřina teče kabelem do pozemní stanice, která může být připojená k baterii, domácnosti, rozvodné sítě nebo jakémukoliv dalšími odběrateli energie. Jde o množství, které odpovídá spotřebě průměrné americké domácnosti.

 

Dronový generátor v krajině. Kredit: Windlift.
Dronový generátor v krajině. Kredit: Windlift.

Systém Windlift stojí za pozornost už jenom proto, že je oproti klasickým větrným generátorům dramaticky levnější, asi o 80 procent. Spotřebuje mnohem méně materiálu, až o 90-95 procent. V neposlední řadě je také vysoce mobilní a lze ho nasadit v lokalitách se zcela minimálním zázemím.

 

Americký Pentagon investoval do společnosti Windlift 30 milionů dolarů na výzkum a vývoj. Na oplátku očekávají šikovný větrný systém na těžbu energie pro jednotky na předsunutých pozicích. Windlift v současnosti také vyvíjí systém pro komerční aplikace o výkonu 75 kWh, jehož dron s generátory má rozpětí křídel 12,2 metrů.

 

Na podobném projektu Makani, v němž měl dron těžit až 600 kWh, pracoval v letech 2016 až 2020 Google. Utnuli ho, když jim projekt přišel příliš riskantní. Snad budou mít Windlift větší štěstí.

 

Video: Windlift aerial electricity generator

 

Literatura

New Atlas 7. 2. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:11.02.2025