O.S.E.L. - Kvantový stroj simuluje zhroucení falešného vakua
 Kvantový stroj simuluje zhroucení falešného vakua
Fyzici si půjčili kvantový annealer společnosti D-Wave Quantum a s jeho pomocí simulovali chování bublin fázových přechodů při zhroucení falešného vakua, k němuž, pokud čtete tento text, reálně ještě nedošlo. Pokud se falešné vakuum naší reality jednou zhroutí, alespoň budeme mít představu, co se bude dít.

Kvantová simulace bublin v realitě. Kredit: Zlatko Papic / University of Leeds. (Image created using Povray).
Kvantová simulace bublin v realitě. Kredit: Zlatko Papic / University of Leeds. (Image created using Povray).

Výzkum v oblasti teorie kvantového pole někdy před půlstoletím dospěl k závěru, že vesmír mohl uvíznout ve stavu falešného vakua, které je sice na první pohled stabilní, ale ve skutečnosti jde jen o lokální energetické minimum, které by se (nedejbože) mohlo najednou překlopit do ještě stabilnějšího stavu. Zní to nevinně, ale pokud by k něčemu takovému doopravdy došlo, vymazalo by to realitu, jak ji známe, bez slitování.

 

Kvantový annealer zblízka. Kredit: D-Wave Quantum Inc.
Kvantový annealer zblízka. Kredit: D-Wave Quantum Inc.

Fenomén zhroucení falešného vakua (False vacuum decay) se stal oblíbenou rekvizitou populární fyziky. Ve skutečnosti o tom samozřejmě mnoho nevíme. Očividně k tomu nedošlo, tedy v naší části vesmíru, a kdyby k tomu někdy doopravdy došlo, nezůstane nikdo, koho by zajímalo, co se stalo a co bude dál.

 

Každopádně to ale je fascinující fenomén, který láká fyziky jako noční osvětlení můry. Mezinárodní tým, který vedl fyzik Zlatko Papic z University of Leeds, se do toho pustil se simulacemi, jejichž cílem bylo více osvětlit doposud velmi záhadný mechanismus, který by měl mít na svědomí zhroucení falešného vakua.

##seznam_reklama##

K simulacím použili kvantový annealer se 5 564 bity. Jde o kvantový stroj společnosti D-Wave Quantum Inc., který byl navržený pro řešení složitých optimalizačních problémů. Pracuje ve výpočetním centru Jülich Supercomputing Center, pro vědce i pro průmysl. Pro Papicův tým kvantový annealer simuloval chování bublin ve falešném vakuu.

 

Kvantový annealer. Kredit: Forschungszentrum Jülich / Sascha Kreklau.
Kvantový annealer. Kredit: Forschungszentrum Jülich / Sascha Kreklau.

Tyto bubliny jsou podobné bublinám vody ve vodní páře, které jsou ochlazené pod rosný bod. Zdá se, že právě vznik, vzájemné interakce a šíření takových bublin, představujících fázový přechod, spustí zhroucení falešného vakua. Papicův kolega Jean-Yves Desaules to přirovnává k horské dráze, která vede přes několik údolí. Z nich je jen jedno nejhlubší a to představuje „pravé“ vakuum s nejnižší energií. Pokud je tak vesmír opravdu nastavený, může se vážně stát, že jednou „horská dráha“ vjede do hlubšího údolí a bude konec. Všeho.

 

Kvantový annealer umožnil vědcům sledovat spletité tanečky simulovaných bublin fázových přechodů, jak vznikají, rostou a navzájem interagují, to vše v reálném čase. Ukázalo se, že jde o velmi složitou dynamiku, v rámci které se navzájem ovlivňují bubliny různých velikostí. Simulace Papicova týmu by měly přispět k pochopení fázových přechodů, k nimž mělo docházet krátce po Velkém třesku.

 

Video: Quantum many-body scars: a new form of weak ergodicity breaking in constrained... Zlatko Papic

Literatura

University of Leeds 4. 2. 2025.

Nature Physics 4. 2. 2025.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:05.02.2025