Vojenští vývojáři se snaží co nejrychleji využít výhody, které nabízejí umělé inteligence, v nejrůznějších vojenských technologiích. Pokud mohou autonomní vozidla a další služby zachraňovat lidské životy, tedy alespoň většinou, pak to o umělých inteligencích pro bojové systémy platí dvojnásob. Pokud se takový systém ocitne na bojišti s lidskou posádkou, je jasné, že lidé čelí fatálním rizikům. Autonomní stroje takové riziko pochopitelně značně snižují.
Lockheed Martin vyvíjejí autonomní verzi svého populárního salvového raketometu M142 HIMARS. 4. prosince loňského roku (2024) úspěšně demonstrovali plně autonomní jízdu, navigaci a zaujmutí palebné pozice raketometu bez jakékoliv lidské intervence. Jde o významný milník v integraci umělé inteligence a autonomního řízení do moderního válčení. Lockheed Martin počítají s tím, že první autonomní HIMARSy budou nasazeny v řádu měsíců.
Je pozoruhodné, že Lockheed Martin vlastně testuje různé varianty autonomního raketometu HIMARS. Pracují na systému Autonomous Multi-domain Launcher (AML), který je očividně výhradně autonomní a nemá kabinu pro lidskou posádku. Naproti tomu HIMARS, který se zúčastnil uvedených nedávných testů plně autonomní jízdy, je vybavený kabinou pro posádku a současně má k dispozici soustavu senzorů pro autonomní provoz, i když není jasné, zda ho lidská posádka může řídit. Současně ale nebyl vybavený odpalovacím zařízením s raketami.
Jak potvrzuje Tim Cahill, vedoucí divize Missiles and Fire Control Lockheed Martin, autonomní raketomety bude možné nasazovat bez lidské posádky, což sníží zátěž na ozbrojené síly i ohrožení, jemuž jsou vojáci vystaveni. Použití umělé inteligence ale také rozšiřuje možnosti zbraňových systémů a umožňuje jejich využití doposud nevídanými způsoby.
##seznam_reklama##
Autonomně řízené bojové systémy, jako raketomet HIMARS, spojují možnosti velmi rychlého nasazení a řízení vzdálenými operátory. Takové systémy mohou být trvale připraveny k akci a v případě potřeby okamžitě vyrazí. Rychlý rozvoj autonomních systémů potvrzuje jejich význam pro moderní bojiště, ale také vede k eticky choulostivým situacím. Cahil to v současnosti vidí tak, že v posloupnosti velení je vždy lidský operátor, který může v případě potřeby zasáhnout.
Video: Lockheed Martin completes autonomous rocket launcher demo
Literatura