Naše tělo je hotová zoologická zahrada. Pokud jde o bakterie, hostíme jich v organismu více, než kolik máme ve vlastním těle lidských buněk. Nos není v tomto směru výjimkou. Řada bakterií okupujících naši nosní dutinu patří k příležitostným patogenům. Jsou to celkem spořádaní nájemníci, s kterými jsou problémy jen v případě, že nad sebou necítí tvrdou ruku našeho imunitního systému. Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae vyvolávají infekce v uších, nosu a krku.
Streptococcus pneumoniae je navíc zdatným původcem zápalů plic. V laboratorních podmínkách má při společné kultivaci navrch vždycky Streptococcus pneumoniae. Heamophilus je jím v kultuře jednoduše „převálcován“. V nose to však zhusta dopadá opačně a Haemophilus influenzae vítězí.
Vysvětlení této záhady přináší stať vědců z Pennsylvania Schoul of Medicine v Philadelphii zveřejněná v PLoS Pathology. Přítomnost bakterie Haemophilus influenzae mobilizuje v nosní sliznici bílé krvinky ze skupiny neutrofilů. Krvinky se hrnou do míst, kde bakterie sídlí a začnou je čistit. Haemophilus influenzae ovšem téhle čistce odolává a náležitě se roztahuje v místech, která jím mobilizovaný imunitní systém uklidil. Tak se snadno vypořádá i se silnějším streptokokem. Je to jako když si malý kluk ke rvačce, z které nemá šanci uniknout bez rozbitého nosu, zavolá na pomoc velkého staršího bráchu.
Výsledky studie naznačují, že ordinování antibiotik může mít leckdy celkem nečekané následky, když místo uvolněné „vybitou“ bakterií promptně zabere choroboplodný zárodek držený do té doby vládnoucím bacilem v ústraní.
„Máme tendenci dívat se na bakterie, jako kdyby žily samy v čistých kulturách,“ komentuje výsledky studie šéf výzkumného týmu Jeff Weiser. „Jenže ony nežijí osamoceně a když se dostanou dohromady, často to končí celkem nečekanými interakcemi.“
Autoři studie jsou přesvědčeni, že vysvětlili i jednu z komplikací provázejících očkování proti streptokoku Streptococcus pneumoniae.
V USA a Velké Británii byl po očkování proti streptokoku pozorován vzestup počtu zánětů středního ucha. Mohla ho mít na svědomí bakterie Haemophilus influenzae zbavená konkurence.
O vzájemných bakteriálních válkách a spojeneckých paktech se ví už delší dobu. V popředí zájmu mikrobiologů se ocitají především pestrá společenstva mikroorganismů vytvářející tenké povlaky, tzv. biofilmy. Zjištění, že bakterie dovedou do svých sporů zatáhnout i imunitní systém hostitele, je ale překvapující novinka.
Pramen: PLoS Pathology