Není tajemstvím, že by vodík, tedy nejlehčí prvek vesmíru, který má zajímavé energetické vlastnosti, mohl rozpohybovat zelenou energetiku. Problém je v tom, že k tomu potřebujeme velké množství vodíku, který bychom získali bez rozsáhlých emisí uhlíku. Což je, bohužel, zatím mimo naše možnosti.
Vodík lze vyrábět elektrolýzou vody v rozmanitých podobách. Je to ale obvykle energeticky dost náročný proces, který spotřebuje hodně fosilních paliv. Vědci usilovně pracují na alternativních technologiích výroby vodíku, ty jsou ale ještě v plenkách. Rovněž se vědělo, že vodík na Zemi vzniká i spontánně, při chemických reakcích v horninách. Odborníci si donedávna mysleli, že tímhle způsobem vzniká jen malé, v podstatě zanedbatelné množství vodíku.
Časy se ale mění. Geologové nedávno objevili obrovská ložiska vodíku v Albánii a v západní Africe. Teď přichází nový průlom v podobě vylepšeného modelu samovolného vzniku vodíku pod zemským povrchem, za nímž je dvojice geologů US Geological Survey. Geoffrey Ellis a Sarah Gelmanová s tímto modelem odhadli, že se pod našima nohama zřejmě nacházejí miliony milionů tun vodíku.
Badatelé vzali dosavadní model, s nímž geologové pracují. Je založený na řadě charakteristik, včetně údajů o výskytu a množství vodíku nalezeného na Zemi a o tom, jak a v jaké míře vzniká vodík v horninách. Ellis s Gelmanonovou tento model vylepšili ho o další poznatky, včetně nových nálezů a toho, v jaké míře vodík uniká z hornin, v nichž vznikl.
##seznam_reklama##
Vylepšený model ukázal, že se pod zemským povrchem nachází velmi zhruba asi tisíc milionů (miliarda) tun až 10 miliard milionů (10 biliard) tun vodíku, přičemž jako střední odhad Ellis a Gelmanová prezentují 5,6 milionů milionů (5,6 bilionů) tun. Sice přiznávají, že většina tohoto vodíku je pro současné technologie nedostupná, ale jedním dechem dodávají, že pokud bychom vytěžili pouhá 2 procenta uvedeného množství, zajistilo by to energetické potřeby lidstva na příští dvě staletí.
Video: Geologic Hydrogen: Global Occurrences and Case Studies
Video: Natural hydrogen
Literatura