Jak se zdá, výrobci malých bojových dronů doslova v přímém přenosu analyzují zkušenost z dnešních bojišť a přetavují je do vývoje dronů. Pěkným příkladem je pozoruhodný nový úderný dron HX-2, který nedávno představila německá společnost Helsing. Na první pohled zaujme svým „X-wing“ designem, kterým se podobá například sebevražedným dronů rodiny HERO od izraelských UVision Air.
Dron HX-2 má elektrický pohon, který mu udělí rychlost až 220 kilometrů za hodinu. Doletí do vzdálenosti 100 kilometrů. Dron má na palubě umělou inteligenci, která obstarává řízení a poskytuje dronu imunitu vůči elektronickému boji, především rušení, které cílí na spojení mezi dronem a pozemním operátorem. Díky umělé inteligenci dronu v podstatě stačí, aby operátor vydával obecné povely, a inteligence zajistí jejich co nejlepší provedení, včetně finálního úderu na cíl, aniž by operátor musel vše sledovat v reálném čase.
HX-2 dokáže vyhledat cíl, identifikovat ho, zaměřit a zlikvidovat, aniž by se do věci musel vložit člověk. Role lidského operátora se očividně neustále zmenšuje. Společnost Helsing sice, tak jako ostatní, opakuje mantru o tom, že lidé zůstávají v řetězci velení pro zásadní rozhodnutí, ale všem je dnes jasné, že lidské rozhodování se stává významnou slabinou těchto systémů a nevyhnutelně ustoupí do pozadí.
X-wing váží 12 kilogramů, ale není jasné, zda jde o hmotnost bez nákladu či s nákladem. Pokud jde o využití, HX-2 by měl být určený především proti obrněným a opevněným cílům. Může ale také operovat jako taktický průzkumný prostředek. Helsing rovněž vyvinul software Altra, které slouží jak při bojových tak i průzkumných misích. Tento software lze použít k vytvoření celých rojů dronů HX-2, které pak může ovládat jediný lidský operátor.
Jak uvádí zakladatel společnosti Helsing Niklas Köhler, s dronem HX-2 vytvářejí novou třídu sebevražedných dronů která v sobě spojuje vysoký stupeň autonomie, značnou přesnost zásahu a dnes nesmírně důležitou schopnost rychlé masové produkce, která ve svém důsledku nabízí možnost nasazovat drony ve velkých hejnech. Jednotlivé drony HX-2 mohou účinně zasahovat proti obrněncům protivníka v prostředí drsného elektronického boje. Fascinující je možnost jejich nasazení v masivním počtu na hranici či na frontě, kde hrají roli dronového štítu proti mechanizovanému útoku.
##seznam_reklama##
Analýzy ukazují, že HX-2 je mnohem ekonomicky výhodnější než tradiční dělostřelecké systémy. Konstrukce dronu je navržená tak, aby ho bylo možné vyrábět rychle, levně a ve velkých počtech, s využitím moderních průmyslových postupů, jako je 3D tisk. Klíčové komponenty dronun HX-2 již za sebou mají křest ohněm v boji proti ruské invazi a stále tam probíhá jejich testování ukrajinskými jednotkami.
Video: Germany’s Helsing Produces AI Powered HX 2 Drones for Ukraine
Video: Helsing Launches HX 2 Autonomous Strike Drone with Proven Success in Ukraine
Literatura