O.S.E.L. - Paleofyziologie pocitů: Kde v těle cítili emoce starověcí Asyřané?
 Paleofyziologie pocitů: Kde v těle cítili emoce starověcí Asyřané?
Písaři mocné novoasyrské říše po sobě zanechali spoustu klínopisných tabulek. My je můžeme analyzovat a těžit z nich rozmanitá data o době před 2 500 lety. Teď se jich chopili neurovědci s lingvisty a prozkoumali, jak dávní Asyřané cítili emoce ve svém těle. Zajímavé jsou shody i rozdíly.

Mapa vzteku. Kredit: Modern/PNAS: Lauri Nummenmaa et al., Mesopotamian: Juha Lahnakoski.
Mapa vzteku. Kredit: Modern/PNAS: Lauri Nummenmaa et al., Mesopotamian: Juha Lahnakoski.

Mezi lety 934 a 609 před naším letopočtem ovládla oblast Mezopotámie a Blízkého východu Novoasyrská říše. Z hlavního města Ninive (oblast dnešního Mosulu) se v době největší slávy rozkládala od egyptských Théb, přes Izrael a Sýrii, kde se právě hroutí Asadova diktatura, do centrálního Turecka a na východě až k Perskému zálivu.

 

Juha M. Lahnakoski. Kredit: Aalto University.
Juha M. Lahnakoski. Kredit: Aalto University.

Asyřané, dnes ironicky často křesťané, žijí v oblasti Mezopotámie minimálně od 3. tisíciletí před naším letopočtem a patří k etnikům s nejdelší detailně známou historií. Zanechali po sobě bohaté historické záznamy, tedy v podobě klínopisných tabulek, které je nejprve nutné vyluštit.

 

Výzkumnému týmu, který vedl kognitivní neurovědec Juha Lahnakoski z Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf, to nabídlo pozoruhodnou příležitost prostudovat emoce lidí, kteří žili před více než 2 500 lety. Analyzovali značné množství textů, které po sobě zanechali obyvatelé Novoasyrské říše a hledali v nich vyjádření pocitů ve vztahu k částem lidského těla. Tímto způsobem je možné odhadnout, nakolik se lišilo prožívání emocí v Novoasyrské říši od dnešní moderní doby.

 

Logo. Kredit: 	Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf.
Logo. Kredit: Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf.

Lahnakoski s kolegy analyzovali zhruba 1 milion slov textu na klínopisných tabulkách, které jsou psané akkadštinou. Ukázalo se, že tělesné mapy emocí starověkých Asyřanů jsou velmi podobné tělesným mapám emocí dnešních lidí. Jak říká Lahnakoski, jedním z mála nápadných rozdílů je, že na mapě emocí dávných Asyřanů při pocitu štěstí doslova září játra, zatímco u dnešních lidí je štěstí více rozložené v horní části těla. Pozoruhodně rozdílný je i vztek, který dnes lidé cítí v horní části těla, zatímco starověkým Asyřanům se vztekem vařily nohy.

##seznam_reklama##

 

Badatelé sami upozorňují na možné problémy takových, byť rozhodně fascinujících srovnání. Mapy emocí dnešních lidí jsou založené na osobních výpovědích, kdežto v případě starověkých Asyřanů jde o analýzy 2 500 let starých klínopisných tabulek. S jejich autory nikdo z nás nemluvil. V té době také byla většina lidí negramotná a tabulky pocházejí od úzké skupiny elitních členů společnosti. Autoři studie se podle všeho už třesou, až tento postup otestují na dalších společnostech.

 

Video: Warfare in the Neo-Assyrian Empire 911 BC—609 BC

 

Literatura

Aalto University 4. 12. 2024.

iScience online 4. 12. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:08.12.2024