V dnešní pohodlné době u mnoha lidí převažuje příjem energie nad jejím výdejem. Vědci a lékaři proto usilovně hledají všechny možné cesty k tomu, aby lidé spotřebovali co nejvíce energie a pokud možno jim to nezabralo mnoho času.
Tomuto bohulibému výzkumu se nedávno věnoval tým italských patofyziologů Università degli Studi di Milano.
Doktorand Francesco Luciano a jeho spolupracovníci si všimli, že analýzy spotřeby energie obvykle vycházejí z metabolicky stálých aktivit, kdy člověk dělá tutéž věc delší dobu. Zajímalo je, jestli se situace změní, když se lidé budou věnovat krátkým, přerušovaným aktivitám.
Sehnali si 10 dobrovolníků a uspořádali s nimi zábavný experiment, tedy přinejmenším pro pozorovatele. Dobrovolníci dostali dýchací masku a museli v ní různým způsobem chodit na běžeckém pásu nebo po schodech, po dobu 10 sekund až 4 minut. Vědci sledovali jejich příjem kyslíku, což je srozumitelný ukazatel množství spotřebované energie.
Ukázalo se, že lidé spotřebují o 20 až 60 procent více energie, když aktivitu jako je chůze opakovaně začínají a poté ukončují – ve srovnání s nepřetržitou aktivitou stejného rozsahu. Podle Luciana s spol. je to tím, že tělo spotřebuje více energie na rozjezd a na ukončení takové aktivity, než když aktivitu jen udržuje v chodu.
##seznam_reklama##
Badatelé mají pro veřejnost vcelku jasné a srozumitelné doporučení. Pokud vám jde o to, abyste spálili více energie, je výhodné se soustředit na cvičení či podobnou aktivitu ve více krátkých úsecích, než se věnovat dotyčnému cvičení nebo třeba chůzi nepřetržitě delší dobu. Krátká vydatná cvičení navíc šťastnou souhrou okolností lépe odpovídají rytmu doby.
Video: Lab measurement of oxygen uptake in skiing on treadmill with COSMED metabolic cart
Literatura