O.S.E.L. - Google se spojil s Kairos POwer kvůli vývoji modulárních reaktorů
 Google se spojil s Kairos POwer kvůli vývoji modulárních reaktorů
Společnost Google si hodlá pořídit spoustu malých modulárních štěpných reaktorů od Kairos Power, aby poháněly jejich datacentra. První modulární reaktor s oblázkovým palivem TRISO a chlazením tavenou solí chtějí připojit v roce 2030 a o pět let později (2035) chtějí napájet datacentra s 500 MW jaderné energie.

Elektrárna pro modulární reaktory. Kredit: Google.
Elektrárna pro modulární reaktory. Kredit: Google.

Společnost Google hodlá v roce 2030 dosáhnout v rámci svých operací nulových emisí uhlíku (net-zero). Minulý rok je zaujala pokročilá geotermální technologie v Nevadě společnosti Fervo Energy. Nedávno kvůli dosažení tohoto cíle uzavřeli smlouvu o nákupu jaderné energie z malých modulárních reaktorů.

 

Google se spojil se společnosti Kairos Power, která se zabývá vývojem malých modulárních reaktorů a která má na kontě úspěchy s demonstračním reaktorem Hermes. Jeho výstavbu zahájili letos v červenci (2024) ve slavném Oak Ridge, Tennessee. Hermes poslouží k dotažení vývoje oblázkového reaktoru, chlazeného tavenou fluoridovou solí.

 

Palivo TRISO. Kredit: US Department of Energy/Office of Nuclear Energy.
Palivo TRISO. Kredit: US Department of Energy/Office of Nuclear Energy.

Zmíněná smlouva Google s Kairosem zahrnuje využití většího množství modulárních reaktorů v datacentrech, která provozuje Google. Cílem smlouvy je do roku 2035 připojit datacentra k celkem 500 MW jaderné energie. První modulární reaktor by se přitom měl objevit v datacentru Googlu v roce 2030.

 

Jak uvádí viceprezident Kairos Power Jeff Olson, uvedená smlouva je zásadní pro urychlení komerčního využití nových technologií štěpných reaktorů. Pokud vše dobře dopadne, měly by modulární reaktory v datacentrech Googlu potvrdit technickou i ekonomickou životaschopnost těchto zařízení.

 

Logo. Kredit: Kairos Power.
Logo. Kredit: Kairos Power.

Modulární reaktory by mohly sehrát významnou roli v dekarbonizaci rozvodných sítí a přitom nabídnout spolehlivou kapacitu pro generování energie.

Malé modulární reaktory, jako jsou ty, které vyvíjí Kairos, by měly být mnohem bezpečnější než monstrózní jaderné elektrárny minulých dekád. Součástí úspěchu těchto reaktorů by mělo být oblázkové palivo TRISO (TRi-structural ISOtropic), tvořené uranem, uhlíkem a keramickým materiálem. Pro reaktory Kairosu by je palivo TRISO uspořádané do oblázků zhruba o velikosti biliárové koule.

##seznam_reklama##

Palivo TRISO by mělo být velmi bezpečné. Další bezpečnostní prvek představuje chlazení taveným fluoridem namísto chlazení vodou. Tyto soli jsou velmi stabilní i za extrémních teplot. V případě nehody se nevypaří, ale samovolně ochladí reaktor a sníží tím riziko přehřátí. Uvidíme, jak se to Googlu a Kairosu povede.

 

Video: Understanding the Hermes Low Powered Demonstration Reactor (Oct 2022)

 

Video: Google's first advanced nuclear clean energy deal

 

Literatura

New Atlas 16. 10. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:19.10.2024