O.S.E.L. - Nepohyblivé turbíny Aeromine těží vítr na střechách
 Nepohyblivé turbíny Aeromine těží vítr na střechách
Aeromine Technologies vyvinuli sklízeče větru pro střech budov. Na rozdíl od monumentálních větrných turbín jsou tiché, při pohledu zvenčí se na nich nic neotáčí. Oproti solárnímu panelu o stejném výkonu zaberou jen jednu desetinu plochy a ve srovnání se stejně drahým solárním panelem vvtěží o 50 procent více energie. Pilotní projekt probíhá v areálu továrny MINI v Oxfordu, kterou vlastní společnost BMW.

Sklízeč větru na střeše továrny Mini. Kredit: BMW Group.
Sklízeč větru na střeše továrny Mini. Kredit: BMW Group.

Pokud jde o větrnou energetiku, není turbína jako turbína. Americká společnost Aeromine Technologies se sídlem v Houstonu vyvinula „sklízeče větru“ (wind harvester), speciální větrné turbíny, které jsou velmi tiché a nejsou na nich při pohledu zvenčí patrné žádné pohyblivé součásti.

 

Nedávno zahájili pilotní projekt s výrobcem automobilů BMW. Větrné sklízeče instalují, jako první ve Velké Británii, na střechách budov v továrně na automobily v Oxfordu, kterou od přelomu tisíciletí vlastní právě BMW. Aeromine předpokládají, že tito tiché a „nehybné“ turbíny doplní v rámci těžby zelené energie v areálu zmíněné továrny i jinde stávající solární panely.

 

Sklízeč Aeromine zezadu. Kredit: BMW Group.
Sklízeč Aeromine zezadu. Kredit: BMW Group.

Podstatné přitom je, že sklízeče větru od Aeromine zabírají mnohem menší plochu než solární panely. Sklízeč větru se vejde na pouhou desetinu plochy, kterou zabere solární panel o stejném výkonu jako sklízeč větru.

Na jednu budovu se vejde větší počet sklízečů větru. Kredit: Aeromine Technologies.
Na jednu budovu se vejde větší počet sklízečů větru. Kredit: Aeromine Technologies.

 

Aeromine se rovněž pochlubily tím, že jejich sklízeče větru dodávají o 50 procent energie víc v porovnání se solárními panely, pořízenými za stejnou cenu.

 

Velmi příznivě vycházejí náklady na stavbu a provoz sklízečů větru. Tiché turbíny jsou nenáročné jak na konstrukci tak i údržbu. Aeromine používají při jejich výrobě snadno recyklovatelné materiály. Součástí zařízení je generátor, který nevyžaduje pravidelné promazávání a měl by vydržet 20 let.

 

Sklízeče větru Aeromine se umísťují na okraj střechy, kde jsou orientované podle převládajícího směru větru. Vítr na takových místech zrychluje a proudí přes vnější nepohyblivé plochy sklízeče větru. Tím vzniká za centrálním sloupkem sklízeče oblast nízkého tlaku, což vede k nasávání vzduchu spodní části sklízeče. Proudící vzduch uvnitř sklízeče rozpohybuje vnitřní rotor, který vytváří elektřinu.

##seznam_reklama##

 

Pokud bude pilotní projekt se společností BMW úspěšný, Aeromine si dělá zálusk na použití sklízečů větru v dalších továrnách a zařízení BMW na různých místech světa. BMW horlivě podporuje společnost Aeromine prostřednictvím projektu BMW Startup Garage, díky němuž se jako první zákazník podílí na špičkových technologiích.

 

Video: Aeromine Rooftop Wind. Static. Silent. 50% more power than Solar PV. What's not to like?

 

Literatura

New Atlas 6. 9. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:15.09.2024