Hlíva máčková (Pleurotus eryngii) je podsaditá světlá stopkovýtrusná houba blízce příbuzná muchomůrkám, která s oblibou roste na kořenech máček, bolševníků a dalších druhů "mrkví" (miříkovitých) suchých luk. Vyskytuje se hlavně ve Středomoří, v České republice je na severní hranici svého výskytu a náleží ke kriticky ohroženým houbám. Teď se jí dostalo nečekané pozornosti v záležitosti, kde by to očekával jen málokdo.
Hlíva se snadno pěstuje a shodou okolností padla do oka týmu Roba Shepherda z americké Cornell University, který se věnuje výzkumu organických robotů. Možná hrálo roli i to, že je to houba lahodná a zdravá. Jak Shepherd prozradil ve svém vystoupení na TEDx Tysons, podle něj se roboti nemají montovat, ale mají se nechat vyrůst. Podle všeho to myslí úplně vážně.
Dokládá to i nový fantaskní výzkum Shepherdova týmu, v němž vzali mycelium zmíněné hlívy máčkové a posadili ho do biohybridních robotů. Mycelium roboty řídilo prostřednictvím elektrických signálů. Jsou to skromné začátky velkolepého plánu, na jehož konci Shepherd s kolegy vidí houbové biohybridní roboty v zemědělství nebo třeba ve výzkumu vesmíru. Jak se zdá, hlíva máčková možná poletí na oběžnou dráhu.
Badatelé doslova nechali vrůst mycelium hlívy do 3D tištěné matrice plné elektrod. Matrici připojili k elektrickému rozhraní, které detekuje elektrofyziologickou aktivitu mycelia, zpracuje ji a přeloží do digitálního signálu, který je srozumitelný pro roboty. Díky tomu se robot pohybuje podle signálů mycelia, na které působí okolní prostředí, například světelné signály.
Shepherdův tým postavil dvě verze biohybridních robotů. První má jednoduchou konstrukci na kolech, druhá verze se pohybuje na pěti měkkých končetinách. Oba typy biohybridních robotů mají v horní části Petriho misku, ve které pohodlně trůní mycelium a užívá si nečekanou zábavu.
Oba typy biohybridních robotů prošly trojicí experimentů. Mycelium si nejprve řídilo roboty samo. Poté vědci na mycelium blikali ultrafialovým světlem, a nakonec předvedli, že je možné zcela potlačit signál mycelia, pokud by bylo nutné ovládat robota manuálně. Prozatím bylo jediným testovaným signálem světlo, ale budoucí biohybridní roboti s myceliem by měli reagovat i na další typy signálů, jako teplo, tlak nebo chemické látky. Syntetičtí roboti obvykle potřebují na každý typ podnětu speciální čidlo.
##seznam_reklama##
Shepherd je přesvědčený, že stojíme na počátku vývoje rozmanitých biohybridních mykobotů, které bude přinejmenším z části pilotovat houba, což bude zvyšovat jejich úroveň autonomie. V budoucnu by podobní mykoboti například mohli detekovat půdní chemii na záhonech a řídit hnojení či zálivku.
Video: Fungus-controlled biohybrid robots
Video: Why Robots Must Be Grown, Not Assembled | Robert Shepherd | TEDxTysons
Literatura
Cornell University 28. 8. 2024.