O.S.E.L. - Deep Fission: Podzemní reaktory nabídnou levnou a bezpečnou energii
 Deep Fission: Podzemní reaktory nabídnou levnou a bezpečnou energii
Stavba standardních jaderných reaktorů a elektráren, které je obklopují, je v dnešní době tak problematická a nákladná, že to paralyzovalo celou jadernou energetiku. Startup Deep Fission nabízí řešení v podobě malých reaktorů umístěných ve vrtech v hloubce 1 míle (1,6 km), což by mělo odvrátit klíčové problémy.

Advanced Test Reactor (ilustrační snímek). Kredit: Argonne National Laboratory, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Advanced Test Reactor (ilustrační snímek). Kredit: Argonne National Laboratory, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Jaderná energetika postavená na štěpných reaktorech poskytuje v porovnání s tradiční fosilní energetikou celou řadu výhod. V současné době jsou ale pohřbené pod hromadou ekonomických a bezpečnostních problémů. Proto je výstavba jaderné elektrárny v dnešní době, přinejmenším v technologicky rozvinutých zemích, úkolem nejlépe pro nějakého superhrdinu.

 

Samotná jaderná technologie nepředstavuje žádný velký problém. Na rozdíl od ohromného úsilí a financí, které je nutné vynaložit na to, aby byl jaderný reaktor (a s ním celá jaderná elektrárna) přijatelně bezpečný před nástrahami vnějšího světa. Masivní reaktorová nádoba z nerezové oceli je jenom začátek.

 

Startup Deep Fission hodlá změnit pravidla hry. Nabízí pozoruhodné a rozhodně neobvyklé řešení ekonomických a bezpečnostních potíží, které tíží jadernou energetiku jako kámen. Vyvíjejí technologii podzemních jaderných reaktorů, které by byly užší než 76 centimetrů a umístěné asi 1,6 kilometrů pod zemí, tedy 1 míli, což v textu vyzní lépe.

Reaktor pod zemí. Kredit: Deep Fission.
Reaktor pod zemí. Kredit: Deep Fission.

 

Deep Fission vymysleli malý reaktor, který by byl založený na konvenčním západním tlakovodním reaktoru (PWR, Pressurized Water Reactor), ale současně se vejde do vrtu. Stejně jako PWR reaktory by měl Deep Fission pracovat při tlaku 160 atmosfér a teplotě 315 °C.

 

Logo. Kredit: Deep Fission.
Logo. Kredit: Deep Fission.

Díky uložení reaktoru hluboko do země by měla být konstrukce elektrárny relativně jednoduchá. Reaktor bude komunikovat s povrchem dvěma trubkami. První z nich přivádí vodu do reaktoru, druhá odvádí horkou páru.

 

Podzemí reaktor by měl využívat stejné palivo a také řadu komponent jako PWR reaktor. Neměl by ale prakticky žádné pohyblivé součásti, kromě dálkově ovládaných kontrolních tyčí. Vodní sloupec o výšce 1,6 kilometru by sám o sobě natlakoval reaktor a chlazení by bylo zcela pasivní. Reaktor by byl uložený hluboko pod podzemní vodou, což by zásadně snížilo riziko kontaminace. V případě závažných potíží by bylo možné reaktor zasypat a uzavřít.

##seznam_reklama##

 

V případě potřeby, například kvůli inspekci nebo servisu, by bylo možné reaktor vytáhnout na povrch pomocí kabelů za 1 až 2 hodiny. Design reaktoru by měl automaticky bránit přehřátí. Podzemní reaktor existuje jen v podobě konceptu a k případné realizaci povede ještě dlouhá cesta. Pokud ale Deep Fission dotáhne tenhle nápad dokonce, dají nový význam výrazu „geotermální energie.“

 

Video: How Pressurized Water Reactor (PWR) Power Plants Work! - saVRee Snacks (SS#16)

 

Literatura

New Atlas 26. 8. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.08.2024