O.S.E.L. - Děsivě jednoduchý hydrogelový mozek hraje Pong a zlepšuje se
 Děsivě jednoduchý hydrogelový mozek hraje Pong a zlepšuje se
Když hraje elektronickou hru shluk lidských neuronů, není to zase tak šokující. Když je to ale jenom kus hydrogelu z elektroaktivních polymerů, v němž není ani špetka biologie? Hydrogelový mozek nejen obstojně hraje Pong, ale díky emergentní paměti se ve hře rychle zlepšuje. Co asi obživne příště?

Hydrogelový mozek. Kredit: Yoshikatsu Hayashi.
Hydrogelový mozek. Kredit: Yoshikatsu Hayashi.

Před dvěma lety se objevil DishBrain australské laboratoře Cortical Labs, chrchel asi 800 tisíc lidských neuronů. Je to wetware, biologická neurální síť, velmi jednoduchý umělý organický mozek, který vzbudil celosvětový údiv tím, že dokáže hrát legendární hru Pong od Atari. Už tehdy bylo jasné, že je to teprve začátek.

 

Yoshikatsu Hayashi. Kredit: University of Reading.
Yoshikatsu Hayashi. Kredit: University of Reading.

Biomedicínský inženýr Yoshikatsu Hayashi z britské University of Reading a jeho spolupracovníci naskočili na vlnu rozpoutanou DishBrainem a přicházejí s ještě radikálnějším řešením. Vytvořili extrémně jednoduchý mozek, který je založený na průhledném a elektroaktivním polymerovém hydrogelu.

 

Když hydrogelový mozek připojili ke hře Pong, tak nejen hru hrál, ale postupně se v této hře zlepšoval. Kus elektroaktivního gelu vykazuje schopnost učení. Jak trefně poznamená Michelle Starr z platformy Science Alert, mozek z hydrogelu je stále ještě světelné roky vzdálený od plnohodnotného umělého mozku. Přesto je úžasný, šokující a otevírá nové cesty výzkumu.

 

Hayashi si pochvaluje, že jejich výzkum ukazuje, jak i velmi jednoduché materiály mohou mít složité adaptivní chování, které si obvykle spojujeme s živými organismy anebo se sofistikovanými umělými inteligencemi.

 

Logo. Kredit: University of Reading.
Logo. Kredit: University of Reading.

Pro Hayashiho se tím nabízejí fascinující možnosti vývoje chytrých materiálů nebo jednoduchých přístrojů, které by se mohly učit a přizpůsobovat se prostředí. Na obzoru se rýsuje toustovač Švitorka.

 

Hydrogelový mozek využívá elektroaktivní polymery, které reagují na elektrický proud změnou velikosti či tvaru. Obvykle se využívají jako „umělé svaly“ v aktuátorech nebo senzorech. Hayashiho tým zkusil, jestli taková věc, mnohem jednodušší než nervová tkáň, zvládne interagovat s elektronickou aplikací a zda bude schopná učení.

##seznam_reklama##

 

Jak se zdá, hydrogelu trvá méně než půlhodinu, než dosáhne své špičkové úrovně ve hře Pong. Podle badatelů se v tomto materiálu, který na to nebyl navržen ani trénován, objevuje emergentní paměť. Podle nich to sice hned neznamená, že by takový materiál měl vědomí a je to spíše paměť podobná otisku zmuchlané deky na tváři, ale kdo ví. Hayashi a spol. se do toho chtějí pustit naplno. Budou hydrogelový mozek studovat a zkusí ho i cvičit na různé další typy úkolů. Máme se na co těšit.

 

Video: This blob of hydrogel can play the video game Pong

 

Video: Human brain cells in a dish learn to play Pong

 

Literatura

Science Alert 23. 8. 2024.

Cell Reports Physical Science online 22. 8. 2024.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:23.08.2024